Depression

Depression

Jam Duke vuajtur nga Depresioni qe 5 muaj . Kum perdor hapa (qetsues) të ndryshem( Edhe te psikologja po shkoj ) Ama perveq gjumi qe mu ka nreq tjeter sen Jo. Spo kam vullnet jet, as shpres, motivim , spo mu hidhet me ba asgje vetem po du me nejt shpi Edhe vet po kam mendime negative. Deshta me vet ni psykiater a mundet depresioni mu largu mas ni kohe Edhe vet Edhe mas sa kohve perafersisht?

Një koment për “Depression”

 1. MSc. Uarda Beçerri says:

  Përshëndetje dhe të falenderoj që na ke shkruar.
  Është shumë e rëndësishme që po kërkoni ndihmë dhe po punoni me një psikolog për të trajtuar vështirësinë tuaj.
  Rruga nëpër të cilën po kaloni është e vështirë, e gjatë, e mundimshme dhe kërkon kohë, durim dhe kurajo për ta kapërcyer.
  Me mënyrën këmbëngulëse dhe kërkuese që duket se i kërkoni gjërat unë kam besim që do ja dilni.
  Si fillim, është shumë e rëndësishme të përmirësoni kujdesin për veten. Kujdesuni për veten tuaj, përfshirë ushqimin e duhur, gjumin dhe aktivitetin fizik. Kjo mund të ndihmojë në rritjen e energjisë dhe ndjenjës së mirëqenies.
  Përpiquni të ndani mendimet tuaja negative dhe të identifikoni shenjat e tyre. Pastaj, përpiquni të zëvendësoni këto mendime me ato pozitive dhe të ndërtoni një narrativë të mënyrës së mendimit.
  Mundohuni të krijoni një rutinë të rregullt. Struktura e ditës mund të ndihmojë në rritjen e motivimit. Planifikoni aktivitete të rregullta që ju bëjnë të ndiheni të përfshirë.
  Përpiquni të kuptoni se ndjenjat e vështira janë të pranueshme. Pranojeni se ndjenjat e vështira janë pjesë e jetës suaj për momentin dhe mos e fajësoni veten për to, por përpiquni të mësoni dicka prej tyre.
  Shpenzojeni kohën tuaj me njerëz të dashur dhe kujdesuni për to. Kjo mund të ndihmojë në ndjenjën e lidhjes dhe kujdesit për të tjerët.
  Përdorni teknikat e relaksimit. Mësoni teknika të thjeshta të relaksimit, si meditimi ose metodat e frymëmarrjes së thellë për të zbutur stresin dhe ankthin.
  Përdorni një ditar. Shkruani për ndjenjat dhe përvojat tuaja në një ditar. Kjo mund të ndihmojë në kuptimin e mëtejshëm të ndjenjave tuaja dhe në monitorimin e progresit.

  Trajtimi i depresionit mund të zgjasë në kohë dhe është e rëndësishme të jeni të durueshëm me veten dhe të kujtoni se shërimi është një proces gradual.

  Në fund të fundit, ndiqni me rigorozitet edhe këshillat e psikologut dhe mjekut tuaj dhe mos ngurroni të bisedoni me ta për ndryshimet që po ndjeni. Ata janë aty për t’ju ndihmuar në rrugën tuaj drejt përmirësimit.

  Ju falenderoj dhe pres të dëgjohemi sërish,
  Uarda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Na përcjellni edhe në: