ankthi

ankthi

jom nje grua 44 vjeqare kom pes femi ,jom martu 18 vjeqare dhe jetoj një fshat afer pejes ,kur jom martu me burrin si gjithher shum mir kemi kalu po familja edhe ata mir usillshin fillim pastaj vjerra ka fillu me intrigat e saj me rxoj per tok unisha shum keq pooor dashuria ime n’daj djalit te saj me forcoj dhe kaloj gjdo sfid jom ka shum energjike kam mbajtur ni familje me gjitha punt vet vullnetin shum te madh kam pas por duke u rritur fmia filluan dhe problemet ma shum kushte jo te mira ekonomikisht nje moter e burrit na ndihmonte se burrin kisha pa pun ajo na ndihmonte por ajo me vjerren aq ngusht ma prunen me fjal edhe filluan te hynin ne mes meje dhe burrit ,tash fillon problemi per dhe ku fillun shqetsimet e mia duke pas konflikt me kunat sepse ajo ithoshte burrit tim fjal shum te rënda per mua aty filloj zemra tme rrah fort uliga teper u bera per spital mendova qe asht sulum ne zëmer por mjeku kardiolog me propozoj korra prapanolol dhe diazepam saher fillon ni konflikt mu ashtu me rrok epi nje te katerten e kokrres praponlol dhe mi qetso rrahejet e zemres dhe diazepam 5 mg edhe ajo shum qetso 11 vite kam ktoo dhe disi ikalova prap mu kthy vullneti per jet prap mu duk vetja si ajo me par e gjallnune e shumm vullnetare punoj kurr gjat dites nuk kom pushu duke punu edhe vjerrin e fmin tuj kujdes per taa por,me nuk jom ajoo jom shumm ma keq se perpara mbas ni vdekje ne familje mua mu rikthy ankthi ma i fuqishum se me par ni mengjes tetori uzgjova shum mir mu duk vetja se mu kujtu nje enderr qe kom pa por ajo ënderr mu perzi me realitet pak si dezhavu por mua me rroku si panik thash o zot une uqmenda dhe eter dita mu duk si ënderr por jom ka ghith me vedie askush familje skuptoj asgjë kaluan dit tjera isha shum mir por nonstop mbaja mendjen tek ajo qe me ndodhi nje mengjes me par 😢po frigoj gjith per ni sulum ashtu mbas dy muaje ose tre me ndodhi e njejta edhe ma keq ate dit kesh ,prap askush se mori vesh edhe kur ju tregoj askush sebeson si është tash me ndodh ma shpesh por ithom vetes une mir jom ky ësht veq një ankth por ter dita ime me shko aty mendja edhe gjith her me ndodh mengjes ooo sa shumm po evuaj veq zoti nalt edi spo dii a ika ndodh najkuj kjo ju lutem psikolog me jepni një pergjigjje mos ësht paralajmrim indonje sëmundje une frik e kom qmendurin mu ka ba fiksim ne kok as kush spom kupto poj tham burrit kam nevoj per psikolog me thot ti mir je ju lutem nga zemra me ndihmon qka ësht kjo nese kam nga ankthi se une vuaj qe 11 vite nga ankthi po mir e kom menagju deri tani edhe sja kom shum friken nese a nga ankthi shum lirohem por po frigohem se po qmendëm edhe nga lexuesit kush e lexon qe ka simtoma kështu ju lutem me shkruani se jom shum keqqq shumm ngajher tham ma mir ndonje smundje e rënd tme kish ndodhur se kjoo isha vdek njëher e jo gjdo ditt e kaloj me lot ne 😢syy kur kujtoj si kam qen e hareshme plot jet tash asgje sme ben pershtypje asgjee ju lutem ndihm 🙏😭😭😭😭

2 komente për “ankthi”

 1. admin says:

  Pershendetje Iona dhe faliminderit qe na ke shkruar.
  Nga ajo qe ke pershkruar ne nga jeta me bashkeshortin, mosmarreveshjet me vjehrren dhe kunaten se bashku me problemet ekonomike si duket kane rezultuar ne atake paniku dhe ankth.
  Ajo qe mund te ju keshillojme eshte te gjeni nje qetesi te brendshme, te fokusoheni vetem tek vetja e juaj, dhe cdo dite te merrni mjaftueshem kohe per veten tuaj, e pastaj per femijet dhe burrin.

  Me poshte po ju dergojme linkun e nje video te pregaditur nga nje psikolog i faqes, e cili ofron disa keshilla shume konkrete per menaxhimin e ankthit.

  https://www.youtube.com/watch?v=UK0Q-HP–Rs&t=7s

  Urojme te ju dali ne ndihme. Na shkruani prap.

  Gjithe te mirat,
  Staff Nukjevet

 2. Leta says:

  Pershendetje e nderuar!
  Mos u frikeso aspak se keto ndjenja dijne me te qu ne mendime te ndryshme e me pas ksi frikera qe po cmendesh. Une kam pas ankth se bashku me motren time edhe e kemi kalu. Konsultohu me psikiater edhe me psikolog por foli vazhdimisht vetes se kjo eshte vec nje iluzion qe te krijohet ne mendje tane. Gjithcka ka me kalu InShaaAllah. Mos harro ” pas veshtiresise vjen lehtesimi”!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: