Ankthi

Ankthi

Pershendetje jam ni vajz 22 vjeqare po kam mendime te kqija te vetja mu duket vetja qe sjam tu jetu nket bot me duket sikur diqka e keqe ka mem ndodh kam shum dhimbje trupit e pa fuqishme shum epa vullnetshme nket jet shpesh her kur du me shku dikun tha mes me shku se ka men ndodhh diqka edhe gjat nates kur bi ne gjum shohh shum andrra qdo nat kur fle gjum kjo me bezdis shum
Gjithashtut me duket vetja sikur nuk marr frym kam qen te mjeku i kam tregu gjithqka me ka jap vitamina me perdor mirpo prap nisoj kam dhimbje trupit shum epa vullnetshme me duket sikur ka me dek une ka men ndodhh diqka nuk edi qka me ba po vyjj shummm ka 5-6 muj qe jam qeshtut besom osht ni ndjenj shumm ekeqe spo di as qka me ba ju lutem te me kshilloni dikush edhe nese ka dikushh njejtat siptoma te me shkruni diqka jam keq

5 komente për “Ankthi”

 1. Lola says:

  Qe une po te shkruah edhe une jam shtu si gi si 2q vite valla e tash kohet e fundit jam indetik si ti valla shum djenje e keqe ishlla zoti te dihmon nse ke persim me trego edhe mua qfar.me ban

  1. Erza says:

   Amundeshh mem tregu qyshh niheshh ti?un po mundona me kalu ama prap me perseritet mu doket vetja sikur ja ke vdekk ka men ndodh diqka sidomos pjesa e frymarrjes

 2. Selvije Izeti says:

  Pershendetj,
  Faleminderit q eke nda shqetesimin me ne

  Ankthi njihet si një gjendje e shqetësimit, pasigurisë dhe frikës që vjen si rezultat i parashikimit të një ngjarjeje, situate ose rrethane qofte e vërtetë ose imagjinuar e që mendojmë se mund të jetë kërcënuese.
  Me fjalë të tjera, nëse bëhemi të shqetësuar (frikësuar) se diçka mund të na dëmtojë ose të na rrezikojë në një farë mënyre, ky shqetësim (frikë) krijon gjendjen te ankthit.
  Kur jemi ne gjendje ankthi , trupi prodhon një përgjigje stresi. Përgjigja e stresit është projektuar për të na dhënë një ‘shtysë’ shtesë të vetëdijes dhe energjisë kur mendojmë se mund të jemi në rrezik. Reagimi i stresit shkakton një numër ndryshimesh fiziologjike, psikologjike dhe emocionale në trup që rrisin aftësinë e trupit për t’u marrë me një kërcënim të perceptuar.Nder reagimet psikologjike te ankthit eshte edhe ndjenja e ngulfatejes ose frymezenjes, lodhjes, pagjumesis, mpirjes se duarve ose kembeve, dhembje koke, ose ndjesi e dhimbjes se gjithe trupit.
  Frymemarrja e thelle do të ndihmojë ne relaksimin e mednjes dhe trupit si dhe to te ju ndihmoj ne menagjimin e ankthit
  Ecjet ne natyre, ushtrimet fizike…meditimi dhe joga jane shume afektive
  Me qe thuani se jeni duke u ballfaqur me nje gjendje te tille per rreth 6 muaj, do te ishte mire te vizitoni psikologun per te vleresuar gjendjen dhe per te ju dhene ndihmen adekuate.
  Gjithe te mirat,
  Selvi

 3. Anonim says:

  Edhe une jam ceshtu on and off qe tre vite e tash ma keq me dhimbje trupi e probleme me frymemarrje edhepse krejt nrregull mushkerit, ama dhimtat nmuskuj ntrup edhe mpirjet po bohen tshpeshta dhe po bon problem per jeten e perditshme:( shkoj edhe npsikolog qe dy muj po se di sa esht tu me ndihmu, ju lutem me tregoni cka pini nese ju ndihmon dicka, btw i kam 29 vj

  1. admin says:

   Pershendetje dhe faleminderit qe na keni shkruar. Per te marre nje pergjigje nga nje prej eksperteve tane ju ftojme ta ndani shqetesimin tuaj me ne duke krijuar nje pyetje te re dhe jo si koment pasi vetem ashtu mund te merrni pergjigje prej eksperteve te faqes.

   Gjithe te mirat,
   Stafi i nukjevet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: