Ankth

Ankth

Pershendetje per juve kam qe 5 muj qe jam shum i shqetsuar gjithqka filloj nga nje problem e gjat nddhjes te ati problemi kam vrejt sikur me qen ne anderr smu besojshin fjalet qe i ndegjova e te nesermen filloi dhimbje e kokes mbrapa dhe u shqetsova shum hina ne google me lexu qka dmth aty shkrujshin shum gjera qe me friksuan shum e tash e 5 muaj nuk mundem te qetsohem analizat e gjakut i kam bo ne rregull.mkan dal te neorolgu kam qen me tha tu ka bo vesves tu ka ntek se nuk ki asgje , nganjer kur jam ne gjum me mpihen duart krahu naten bi me flejt dhe e shohe qe nuk mundem te qetsohem kam shum frik mos kam ndonje semundje ju lutem me ndimoni

2 komente për “Ankth”

 1. Selvije Izeti says:

  Faleminderit qe keni nda shqetesimin me ne,
  Edhe pse shume nga simptomet qe ti ke paraqit ne literature psikologjike njihen si simtome te ankthit, une nuk mund te them qe ti vuan nga crregullimi I ankthit meqe mungojne shume te dhena per te vleresura saktesisht gjendjen tende.megjitahte ti duhet ta dish qe shqetesohemi vazhdimisht per diqka afektohet te menduarit dhe sjellja gjithashtu.Menyra se si mendojme ka ndikim ne shfaqjen e nivelit te ankthit.Shume nga keto mendime vijne jashte kontrollit tone, dhe mund te jene negative dhe te padobishme.Eshte shume me rendesi te kuptosh se keto jane vetem mendime, dhe jo domosdoshmerisht jane fakte. Mendimet shkojne dhe vijne.Edhe pse ne kemi tendecen me I besu medimeve tona kur jemi ne gjendje akthi , duket ta kujtosh qe shumicen e rasteve keto medime jane te bazuara ne supozime te gabuara.

  Disa nga teknika relaksuese qe ndihmoijne ne reduktimin e anthit:

  Frymëmarrja e thellë ,Meditimi, ecja ne natyre etj, Te gjitha keto teknika krijojne relaks ne trup dhe mendje dhe jane reduktues te fuqishem te ankthit.

  Meqe thuani qe ka 5 muja qe ballfaqoheni me nje gjenjde te tille, do te ju rekomandoja te vizitoni psikologun ne QKUK per te vlersuar gjendjen dhe per te ju dhene ndihmen adekuate.

  Gjithe te mirat,
  Selvi

 2. Anonymous says:

  Kam qene te psikologu dhe neorologu me dhan te perdori magnezium me permbajtje kalcium dhe vitamin B6, dhe kapsula per qetsim Persen vrej qe me kan ndimuar keto dit jam shum ma mire , por nganjeher me kap nje frike ndihem si trullafshem ndonjeher ndjej qe me dhemb ana e majt ne gjyks ne mengjes kam nganjeher mpirje duarve mjeku me ka thon qe mir je te neoroglu kam qen ka then asgje organike ske vetem psikologjike ,analizat r gjakut i kam bo krejt i kam ne rregull perpos vitamina D me ka dal e ulet vlera 3 a mund qe kto simpotoma ti kam nga mungeda vitamines D amo nga ajo.mosmarveshje qe me ka shqetsu shume siq e kam cekur me lart

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: