jam shum ne dilem per te ardhmen time,ende nuk kam planifikuar se qka do te beje

jam shum ne dilem per te ardhmen time,ende nuk kam planifikuar se qka do te beje

Pershendetje Stafi nukjevetem e kam nje qeshtje shum me rendesi,nje qeshtje te pa zgjidhur me thene me sakt e me nevojitet keshilla juaj ose ndihma juaj per ta zgjidhur ket qeshtje.
Jam nje djal 18 vjeqar tash jam ne vit te 4t vetem sa nuk e kam perfunduar shkollen e mesme nuk na kan mbet vetem se disa provime me i dhene dhe me e perfundojm shkollen e mesme.
Dhe dihet qe pas shkolles se mesme te gjith nxenesit planifikojn per te ardhmen e tyre se qka do te behen dikush shpreson te behet mjek,dikush ekonomist,dikush mesues,dikush sportist,dikush mjeshter i ndonje zanati e keshtu me radhe dmth secili planfikon dhe vendos per te ardhmen e tij se qka do beje dhe pas cilit profesion te kapet ose te shkoje.
Por un e kam nje problem te madh ai eshte se jam shum ne dilem per te ardhmen time,ende nuk kam planifikuar se qka do te beje ne te ardhmen,ende nuk kam vendos se qka do te behem une ne te ardhmen,pas cilit profesion te kapem ose te shkoj, ku e gjej veten ne cilin drejtim,ne cilin profesion, ende nuk kam vendos,nuk kam ndonje plan konkret se qka dot vendosi te behem ne te ardhmen,a te behem profesor,a te behem mjeshter i ndonje zanati,a te behem sportist,dmth ende skam vendos per te ardhmen time asgje,jam ne dilema te medha,ende skam planifikuar asgje per te ardhmen time,jam me nje udhkryq qe nuk po di nga cila ane me ja mbajt as ndjatht as ntmajt as drejt,dmth me nje fjale nuk e kam te qart rugen time se ku dua me arit neser pra ne te ardhmen, nuk e kam nje qartsi se ku dua me arit une,ende spo mundem ta njof kapacitetin tim se per qfar profesioni jam un i afte per ta kryer,se ku deshiroj une me arit,jam ne dilema te medha,koh per tu menduar shume nuk kam,viti 4t po thujse mbaroj e nuk e di qka te vendosi per te ardhmen time pas cilit drejtim ose profesion ne jete te kapem nuk e di andaj nese ka mundesi do kisha kerku nje keshille prej juve qka te veproj ne ket situate, si ta kem te qart qellimin ose synimin tem se ku dua me arit ne jete,si ta zbuloj ne veten time se per qka jam i afte per qfar drejtimi ose profesioni,si ta zgjidh ket qeshtje sa me shpejt qe te jete e mundur dhe tkapemi pas ndonje profesioni ose drejtimi te caktuar ne jete se kshtu kemi mbet askund?

Një koment për “jam shum ne dilem per te ardhmen time,ende nuk kam planifikuar se qka do te beje”

 1. Anuela says:

  Pershendetje e kuptoj mjaft mire shqetesimin tuaj dhe sesi ndiheni.
  Ne rradhe te pare merrni kohe per veten tuaj pasi eshte shume e rendesishme kujdesi ndaj vetes , gjithashtu mos u nxito te hedhesh hapin per te ardhmen.
  Si fillim merr nje bllok clodhu nga te gjithe mendimet negative sepse asnjehere nuk eshte vone per te vendosur per te ardhmen .
  Me poshte do te listoj disa hapa , do te ndihmojne goxha nese vendos ti praktikosh!
  1) Ulu ne nje vend ku ti ndihesh i rehatshme dhe mundohu vetem te eksplorosh te ardhmen ( MENDO POZITIVISHT,sikur njehere te vetem ti lejme mendimet negative anash dhe te mendojme pozitivisht per veten)
  2) Hamendeso per te ardhmen per gjerat qe do doje ti kishe etj etj
  Nxite veten te mendoj pozitivisht pasi asnjehere nuk eshte vone per asgje mjafton vetem deshira dhe vullenti per te guxuar.
  3)Listo nje liste me profesione te ndryshme dhe zgjidh njera prej tyre mundohu ta eksplorosh ne brendesi ate profesion ,
  dthm a ndihesh mire ti kur e ben kete pune ?
  A vertete do te sherbej ne te ardhmen?
  A e ndjen se ky profesion eshte I duhur per ty pse?
  Kur e ben kete lloje pune a ndihesh I lumtur?

  Shpresoj qe sadopak tju kem ndihmuar
  Njehkoheshisht mos ngurroni te komunikoni me ekspertet e nukjevet!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: