E shqetsuarE shqetsur16.07.2013 14:44Faleminderit per kete portal ju pershendes gjithe stafin.
Perafersisht qe 6 muj 7 kam lodhje shtrengim ne gjoks dhe pak si te heci shpejt mushna frym dhe zemra me rah shpejt.Sot ne mengjes vrejta nje vi te vogel ner thon lexova ne int u habita aty thojke qe kjo vi dmth Duket si njė fraksion nėn gozhdė, praktikisht 100% diagnostike e Nėn-akute endokardit bakterial (SBE). Njė infeksion bakterial qė ndikojnė nė valvulat e zemrės. Shkaktuar herė pas here nga trikinoz, njė infeksion parazitare e shkaktuar nga tė hahet papėrpunuara.Ju lutem me tregoni cfar te beje para 3 muaj kam qene te mjeku me ka thone qe analizat kane dal mire.
Dr. spec. Violeta Hyseni - Ekspert i nukjevet RE: E shqetsur18.07.2013 11:56Pershendetje,

Do te ju jap informata per endokarditin, sepse ajo nuk diagnostikohet permes nje shenje te cilen e keni lexuar dhe ju mendoni qe e keni. Per diagnostikimin duhet bere ehokardiografi dhe analiza laboratorike.
Endokarditi infektiv eshte inflamacion i endokardit ( mbeshtjellesit te brendshem te zemres). Ndahet ne :
Endokarditin akut bakterial e cila manifestohet me temperature te larte trupore >38•C, ethe, humbje peshe, dhimbje te nyjeve, dhimbje te muskujve, lodhje dhe plogeshti trupore.
Endokarditin subakut bakterial manifestohet disa jave pas nje temperature te larte trupore , me lodhje dhe plogeshti trupore.
Si dhe endokarditin joinfektiv trombotik.

Diagnoza caktohet nga Kardiologu, prandaj ju keshilloj te beni nje vizite ne ambulanten specialistike te kardiologjise.
Vlerëso
RE: E shqetsur18.07.2013 19:26Ju faleminderit shumeeee,kam edhe nje pyetje a eshte kjo semundje e rezikshme nese e kom?Une i kam pas edhe keto simtoma lodhje sidomos kur u zgjojsha ne mengjes krejt trupi llom edhe mka ndodh me ka dal gjumi naten e kam pas nje lloj shtrengimi ne gjunj per temperatur nuk e di se nuk e kam mate por mka ndodh qe kam pas mundim nxetsi sikur temperatur :(
afete RE: E shqetsur16.02.2014 23:21pershendertj shtrengim ne gjoks par 1 vit kam pas shtrengim ne gjoks e doren e djash nu kam muj me leviz po mri tashti kam ,
nu ka shtrengim shum te madh vet sa muj te hetoj mes te gjoksit si nje shtrrngi si nj shtynje e ndi mes gjoksit e ka ba akagen mri me ka dal i kam ba anlizata e ynyres gjak mir me kan dal e kam ba edhe fotokrafimin e mushkrive mr me ka dal ju lutem me ndihmoni si te esht kjo
GesaRE: E shqetsur27.08.2014 04:09Pershendetje mud te pys pse gjithmon pasdite ndjehem shum e lodhur syt me djegin shum nuk po mud ta di se qfar kam falimimderit

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.