anonimGonorea21.02.2011 10:40Se pari ju pershendes,dhe ju falenderojme per perkrajhjen tuaj.Desha te di me shume rreth semundjes infektuese te organit gjenital mashkullore?Cilat jane simptomet?Si mund ta parandalojme? etj.Faleminderit per mirekuptim
doktoriRE: Gonorea25.02.2011 09:52Gonorrhea - eshte semundje ngjitese seksualisht e transmetueshme qe shaktohet nga bakteria Neisseria gonorrhoeae. Mukoza e membranes se rajonit gjenital inflamohet pa zhvillim te ndonje simptomi tjeter. Ne meshkuj, gonorea zakonisht fillion si nje infektim i kanalit qe e bart urinen dhe spermen (uretri). Ne femra, ajo zakonisht do te infektoj pjesen e ngushte te mitres (cervix). Nese nuk trajtohet, gonorea mund te rezultoje me komplikime serioze shendetesore.Simptomet e gonorese tek meshkujt jane:shkarkim i trashe nga penisidjegie apo dhimbje gjate urinimiturinim me i shpeshteKomplikimet tek meshkujt mund ta prekin prostaten, testikujt dhe gjendrat perrreth. Madje mos trajtimi me kohe mund te coj edhe ne sterilitet tek meshkujt.Diagnostikimi i gonorese mund te behet nqe qendrat e shendetit publik apo tek doktori i mjekesise familjare. Se pari doktori i diskuton simptomet e njohura me pacientin dhe kontaktet qe ai i ka pasur apo sjelljen me risk. Jane 3 metoda per te testuar prezencen e Neisseria gonorrhoeae. Marrjen e kultures nga penisi, partikulat dhe ELISA testi. Sot, jane te njohura dy regjime trajtimi me ilace. Ilacet qe perdoren per ta trajtuar gonorene jane:ceftatriaxone, cefixime, spectinomycin, ciprofloxacin, dhe ofloxacin.
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: Gonorea04.03.2011 09:57PėrgjigjaKėto janė Infeksione qe barten nga njė person ne tjetrin gjate kontaktit seksual dhe quhen me njė fjalė Infeksionet Seksualisht Transmisive (IST). Kėto infeksione fitohen (merren) nėse keni marrėdhėnie seksuale me njė person te sėmur nga kėto infeksione dhe kur nuk jeni mbrojtur me kondom . Infeksionet qe barten pėrmes marrėdhėnieve seksuale shkaktohen nga mikroorganizma te ndryshėm si bakteret, viruset, myshqet dhe parazitet. Infeksionet me te shpeshta janė-Gonorrea, Klamidia, Lythat dhe herpesi gjenital, Sifilisi, Hepatiti B dhe C, Trichomonasi, Kandidiaza, AIDS-i.Shenjat mė tė shpeshta tė sėmundjeve seksuale janė:sekret i shtuar jo i zakonshėm me pėrmbajtje qelbi, ujore tė tejdukshme, tė bardhė, tė verdhė, tė gjelbėr dhe me erė; kruarje, ngacmime, dhembje gjatė dhe pas urinimit, ndjenja e urinimit tė shpeshtė, formacione si lytha, puērra tė vogla ose vraga, kruarje pėr rreth organeve gjenitale, dhembje te testisėve ose pėrreth tyre, dhembje barku, gjakderdhje te vogla pas kontaktit seksual,. Pasi qė je interesuar pėr gonoren atėherė nė pikatė shkurta duhet thėnė se gonorea ėshtė infeksion i shėrueshėm nėse veprohet me kohe dhe trajtohet ne mėnyre te drejte. Shenjat tek femrat janė: sekret vagjinal me ere te keqe, ngjyre te gjelbėr ose te verdhė , shenjat tek meshkujt janė: Sė pari ato fillojnė 2-14 dite pas kontaktit seksual dhe manifestohen me sekret tė shtuar me ngjyre te gjelbėr sidomos ne mėngjes, djegie gjatė urinimit dhe urinim te shpeshte me sasi te paket. Mjekimi bėhet me antibiotikė qė i pėrshkruan mjeku bazuar nė analizėn mikrobiologjike dhe antibiogramin ( pėrcaktimin e ndjeshmėrisė sė shkaktarit nė lloje tė ndryshmet antibiotikėve). Parandalimi i infeksioneve seksualisht tė transmetueshme bėhet me pėrdorimin e kondomit si dhe mjekimin e sėmundjeve kėtilla nė mėnyrė qė mos tė i mundėsohet pėrhapja e mėtejme. Nė mjekim duhet tė kyēen tė gjithė partneret seksual njėkohėsisht.Vlerëso
andreaRE: Gonorea31.08.2013 20:36pershendetje,,,ju drejtohem juve sepse un kam qene me Neiseria gonorrehea
jam operuare para 7 muajesh po pa bere analizash,jam operuare nga oraganet genitale,penisi,,,shikoj qe pas operimit plaga nk me mbyllet kam 7 muaje kam perdorure mjekime si atibiotke ,gentian violet,pomade per plagen nga me te ndryshmet ,kam perdor dhe injeksione . po asnje ndryshim here me thahet korja e plages po fillon te behet prap...ju lutem me ndihmoni nqs ju me rekomandoni cfare te beje me...faleminderit per vemendjen tuaje,,

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.