DPERSONALITETI30.04.2013 10:55Pershendetje te nderuar,


Dua te dij per personalitetin e njeriut a krijohet personaliteti i tij apo trashegohet, sepse une po has ne vete qe spo dua ta kem personalitetin as te nenes as te babit por dua ta kem timen por dua te dij pse e kam kete bindje qe personaliteti trashegohet dhe gjenet luajne rol ne te edhe tjetra eshte se njeriu e krijon personalitetin e tij ne baze te rrethanave dhe ngjarjeve qe zhvillohen ne jeten e tij ose saj dua nje shpjegim rreth personalitetit nese eshte e mundur cila peshon me shume ne krijimin e personalitetit.

Mr. Sci. Arta Hyseni Zeqiri - Ekspert i nukjevet RE: PERSONALITETI02.05.2013 13:40Pershendetje,

Falemnderit qė keni kontaktuar shėrbimin tonė. Nė bazė tė asaj qė keni shkruar kuptoj qė jeni nė siklet pėr tė ditur mė shumė pėr personalitetin tuaj dhe si formohet ai. Sėpari, personaliteti i njeriut formohet dhe ndėrtohet nga shumėaspekte dhe ndikohet si nga aspekti gjenetike dhe mjedisor. Kur them gjenetike kam fjalėn se dukuritė gjenetike qė marrim nga  prindėrit nuk mund te ikim sepsea ato veq janė nė pjesėn gjenetike tonėn, sa i pėrket sjelljeve janė disa qė mėsohen gjatė edukimit tė prindėrv, mėsohen nga rrethi shoqėror, miqt, familjamė e gjerė edhe mė tutje.

Gjithashtu, te fėmijėt nė zhvillim e sipėr shfaqet edhe sjellja e modelit, ku fėmijėt marin persona si modeli, zakonisht janė prindėrit perosna t parė qė mirren dhe pastaj me integrimin ne rrrethin shoqėror ato modele zavendėsohen me tė tjerė persona ose edhe jo.

 Mendoj qė qdo fėmijė kur nuk jemi dakord, kemi mosmarrėveshje, nuk pėrshtatemi me disa cilėsi dhe temperamente tė prindėrve tan ėshtė si rezultat I ndryhsimeve nė gjeneratė dhe qdohere ka mosmarrėveshje, por jo ėshtė diqka kaluese dhe nėse keni njė raport komunikimi me prindėrit e juaj mund ta bisedoni  ajo qka po ju pengon.

Gjithashtu, nėse keni gatishmėrin dhe vullnetin q ėtė merrni njė cilėsi tė mirė dh eta shmangi njė cilėsi qė ju mendoni se nuk ju pėrket atėherė mund ta bėni, sepse tė gjithėnjerėzit janė tė gabueshėm, nuk janė perfekt gjithashtu as prindėrit tanė. Sa I pėrket personalitet individual them se edhe pse juve ju jeni ardhur nga prindėruit nuk do tė thotė qė do tė keni personalitetin e tyre, ju dhe tė gjithė perosnat kanė personalitetin unik, mendimet, qėndrimet,  cilėsitė janė diqka personale dhe unike e juaja, normal egzsiton ndikimi I jashtėm por edhe kėto ndikimet e rrethit ju I merrni nė mėnyra mė tė ndryshme ngaprindėriut tuaj dhe tė tjerėt.

Tė gjithė jemi unik nė atė qka jemi por bashkėveprojmė me rrethin q ėtėintegrohemi dhe tė pranojmė normat shoqėror e qėtė kemi mudnėsi tjera nė jetė. Njė shkencėtar thekson se kemii ngjashėmrite dhe dallimet me tė tjerėt dhe thekson qė ndani ngjajshėmritė me tė tjerėt dhe festoni dallimet gjithashtu.

Shpresoj qė ju kam pėrgjigjur pyetjes tuaj por mos hezitoni nėse keni edhe ndonjė pyetje tė na shkruani.
 
Vlerëso
DRE: PERSONALITETI04.05.2013 11:51Ne rregull e nderuar faleminderit shume per pergjigjen por kam edhe nje pyetje pse spo mundem me u ndal se analizuaru veten qe prej moshes se femijerise edhe ende po kam kete problem astaj po ndeshemm ne keqkuptim me realitetin sikur qdo here po kthehem mrapa edhe po frigohem nga gabimet qe i kam bere dhe po frigohem mos po deshtoj apo me shkurt po frigohem te eci perpara dhe po mendohem sikur me mua nuk eshte ne rregull diqka apo diqka do te me ndodhe.
Mr. Sci. Arta Hyseni Zeqiri - Ekspert i nukjevet RE: PERSONALITETI13.05.2013 16:56Pėrshėndetje

Faleminderit qė keni kontaktuar prapė shėrbimin tonė.

Sa i pėrket pyetjes tuaj mendoj qė nė jetė jo gjithēka mund tė parashikojmė se cka do tė ndodh. Tė analizuarit e vetės mendoj se tė ėshtė bėrė shprehi, nė mėnyrė sistematike mundohuni ta shmangi, kur ju bien nė mendje mendime analizash atėherė zėvendsėoni me ndonjė aktivitet tjertėr, provoni mėnyra tė tė shmangies qė ta raaloni si proces por nė qoftė se nuk keni mundėsi, ose nuk po keni sukses atėherė ėshtė mirė tė konsultoheni me ndonjė psikolog  kurse sa i pėkret frikės mundohuni ta keni nė njė nivel tė pranueshėm edhe qė nuk ju pengon nė jetėn e pėrditshme dhe sa i pėrket gabimeve mendoj qė ato qė mendoni ju qė keni bėrė gabime janė tė kaluara dhe mendoj qė ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė tė mėsoni prej gabimeve qė keni mendoni qė keni bėrė dhe tė mėsoni orje tyre dhe tė mospėrsėritni.

Shpresoj qė kam ndihmuar po nė qoftė se keni ndjenjė qė nuk ju kam kuptuar, mos hezitoni tė na shkruani.

Vlerëso
kleRE: PERSONALITETI16.10.2014 12:12personaliteti formohet ne rrethin e shoqerise dhe familjes

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.