optimistimenaxhimi i stresit03.04.2013 12:17gati qe gjithmone po i pickoj buzet nga stresi i tepert.si ta parandaloj ket ves?
Ma. Sc. Valdet Plakolli - Ekspert i nukjevet RE: menaxhimi i stresit04.04.2013 15:09Pėrshėndetje,

 Edhe pse  pėr tė ditur mė saktė arsyen se pse ju ndodh kjo do tė ishte e nevojshme qė tė bisedonim mė gjatė dhe ju tė mė jepnit informacione mė tė hollėsishme pėr veten dhe shqetėsimin tėnd unė do tė mundohem qė tė ju jap njė pėrgjigje.

 Nė literaturė thuhet se grimcimi i thonjve ose lėkurės afėr thonjve, prekja e buzėve,  mbajtja e gishtit nė gojė, nė hundė, prekja e vazhdueshme e flokėve etj, ėshtė tipike sjellje “nervoze” dhe mėsohet nga anėtarėt tjerė tė familjes. Kjo ndodhė kur jeni tė shqetėsuar ose ndiheni tė stresuar, kur ndiheni monoton ose nuk keni se ēfarė tė bėni.

Unė nuk e di nėse kėshtu ndodh edhe me ju. Ajo ēka unė mund tė them ėshtė se kjo ėshtė kjo ėshtė tipike pėr fėmijėt dhe adoleshentėt. Sipas hulumtimeve rreth 50% tė fėmijėve tė moshės 10-18 vite i paraqesin kėto sjellej. Kjo zakonisht paraqitet nė adoleshencė kur tė rinjtė kalojnė njė kohė tė ndryshimeve tė mėdha. Shumica e njerėzve e ndėrpresin  kėtė sjellje rreth viteve tė 30 tė jetės.

Megjithatė, unė po mundohem tė ju jap disa kėshilla (gjithsesi ju mund tė kėrkoni informacione nė internet ose tė takoheni me ndonjė psikolog dhe mė gjerėsisht tė bisedoni pėr kėtė).

Ka disa trajtime qė mund tė ju ndihmojnė qė ju tė zvogėloni ose tė eliminoni  kėtė sjellje:

Ju mund tė tentoni tė ndryshoni sjelljen tuaj ose tė krijoni disa pengesa fizike pėr atė sjellje.
- lyerja e rregullt e buzėve  mund tė ju ndihmojė,
-nėse kjo ndodh pėr shkak se ju jeni nė stres, ndiheni monoton ...provoni tė bisedoni drejtpėrdrejtė me ndonjė profesionist (se si tė largoni kėtė, provoni tė zėvendėsoni kėtė sjellje me ndonjė sjellje tjetėr si p.sh. vizatimi, shkrimi,ose mbajtja nė dorė e ndonjė mjeti (laps,  topi tenisi... Pėr mė shumė sqarime mos hezitoni, mė shkruani mė nė detaje.

Shpresoj se ju kam ndihmuar sado pak!

Sinqerisht,
Valdet Plakolli-psikolog
 
Vlerëso

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.