worriedMenstruacionet28.02.2013 22:53Pas lindjes menstruacionet me kane ardhe pas 6 muajsh. Problemi eshte se i kam pasur 2 her brenda nje muaji me pas me jane vonuar dhe me kane ardhe vetem nje dite edhe kan ndalu. Jam duke ushqyer femiun me gji. A mund te jete crregullim i hormoneve shkaku i gjidhenies apo cfare? Faleminderit per mirkuptim
DressaRE: Menstruacionet05.03.2013 04:52Deri sa ju te ushqeni femijun me gji, trupi prodhon nje hormon per stimulimin e qumeshtit. Ai hormon quhet prolaktin dhe ai ben qe hormonet e tjere qe normalisht shkaktojn menstruacione te jene te ndaluar... Nuk keni nevoj per tu brengosur. Keni kujdes qe prap se prap mundeni te beheni shtatzane, edhe pse menstruacionet nuk jan te rregullta...
Dr. Hatije Ismaili - Ekspert i nukjevet RE: Menstruacionet11.03.2013 12:38E nderuar,

mbas lindjes ndodh qe ne fillim menstruacionet e para te kene ndonje cregullim, ndonjeher vijne vec pak, te disa vijne me shume ne te te shumeten e rasteve jane normal si  para lindjes. Nese edhe ne te ardhmen do te keni ndonje problem eshte  me se mire ti drejtoheni gjinekologut tuaj qe te ju ben edhe ndonje ekzaminim. Perderisa I jepni gji femiut rregullisht menstruacionet nuk paraqiten nje kohe te gjate, por  kur filloni qe gjdhenien ta ralloni atehere fiilojne te punojne hormonet tjera qe biejne deri te mnestruacionet.

Dr. Hatija

 
Vlerëso
ArtaRE: Menstruacionet16.10.2013 17:49Pershendetje..kam 2muaj qe kam lind ..kam pas lindje normale,bebuqin e kam ne gji prej lindjes..po dje verejta se kam gjakderdhje dhe spo jam e sigurt a e kam ciklin kur ne shumten e rasteve qe po degjon eshte se cilkli mujor do te paraqitet mbas nje kohe jo menjehere e spo jam e sigurt a eshte normale a jo..mund te me jepni mendimin tuaj..Ju falemnderit Arta
lenaRE: Menstruacionet18.02.2014 12:57mirdita jam lena dhe kam nje pytje .kam 6 muaj qe kam lind ne muajin e 5 te lindjes esht paraqitur cikli por jo i plot vetem 4 ditor pakez tani ne 6 muaj nuk kam ende asgje kam dhimbje barku edhe shpine nganjeher gjith trupin qfar mund te jet do te paraqitet cikli apo ka mundesi qe jam shtatzen ju lutem kthe pergjigjen ju faleminderit
mariRE: Menstruacionet21.04.2014 06:26pershendetje kampas raste qe menstruacionet te me vin 2 her ne muaj nuk kam dhimbje skam pas qene fillim vetem pak barku me dhemp pse ndoddh flm per mirkuptimin
RE: Menstruacionet14.05.2014 06:11ju lutem dua nje pregjigjje kam kater muaj qe kame lindur femin e kam me gji po periodet nuk me kan ardhur akoma a esht normale kjo faleminderit per kuptimin
p.pRE: Menstruacionet11.06.2014 06:30pershendetje.
jam 18 vjec dhe ka disa muaj me sakt 3 ose 4 qe menstruacionet me vijne rregullisht por me zgjasin 2 dite dhe me vijne shum pak gati1 deri ne 2 pika ne dite
theksoj qe jam e virgjer
a ka ndonje problem ?
flm :)
EmalindaRE: Menstruacionet23.07.2014 07:47Prsh me 8 prill kam lindur femijen tim te trete dhe gjate 40 diteve kisha nga pak gjakerdhje,me 27 maj me erdhen periodat dhe zgjaten 4 dite ,pastaj me erdhen me 22 qershor zgjaten 4 dite pasi iken perseri pas 3 diteve me erdhen prap ne darke me 29 dhe zgjaten 1 dite e gjysem qe atehere nuk me kan ardhur dje bera testin e shtatzanise dhe doli negativ ,a eshte normale kjo gje pas lindjes ,me 2 femijet e pare i kisha rregullisht cdo 28 dite tani jam bere merak a ka mundesi te kem ngelur shtatzene ,doja te theksoja qe me daten 29 qershor nuk kam kryer mardhenie,pasi kemi kryer mardhenie ate dite ne darke me erdhen
dhe zgjaten pak sic e shkruajta dhe me siper,une e ushqej beben me gji por dhe me biberon ,ju lutem me shpjegoni se jam bere shum merak.flm :)
rinaRE: Menstruacionet07.10.2014 05:19Mirdita doja te beja nje pytje kam lindur vajzen me lindja normale pas 4 muajve pata menszruacione mirpo tash nuk me kan ardhur menstruacionet a ka mundsi te jem shtatzane me kan vonuar 10 dit
mariaRE: Menstruacionet08.11.2014 06:58prsh jam maria kisha nje pyetje kam djalin 1 vit e ushqej akoma me gji.periodat me erdhen kur e kisha 10 muaj djalin vetem nje dite me erdhen muajin tjeter me erdhen normal kurse kete muaj me jan vonuar 10 dite mora nje test po me doli negativ tani jam ne merak ju lutem nje pergjigje ka ndonje problem qe me jan vonuar


Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.