Fjollaprobleme me frymarje25.10.2012 19:00pershendetje jom fjolla 21 vjeqare kam probleme me frymarjen zakonisht me shum naten dhe me thahet gjuha ju lutem me tregoni kush mund te jet shkaktar per keto pengesa ket problem e kam gati qe 2 muaj
Dr. spec. Violeta Hyseni - Ekspert i nukjevet RE: probleme me frymarje02.11.2012 11:10Pasipo tregoni qe keni probleme me frymarrje qe 2 muaj eshte mire tekonsultiheni me Pulmologun. Ndersa per ankesen tjeter duhet ta benianalize glikemine ne mengjes para ushqimit, per te verifikuar nivelin esheqerit ne gjak.
Vlerëso
gresaRE: probleme me frymarje24.12.2012 19:43Pershendetja jam gresa
kam probleme me frymarrje nuk mund te ngopem frym me zihet marr me veshtersi ku qendron problemi
faleminderit
Dr. spec. Violeta Hyseni - Ekspert i nukjevet RE: probleme me frymarje08.01.2013 17:41Gresa,

Ju duhet te lajmeroheni te Mjeku Familjar ne Shtepine e Shendetit me te afert qe e keni. Frymezenia eshte vetem nje simptom e cila mund te jete si pasoje e stresit te madh ose si pasoje e disa semundjeve te rrugeve te frymemarrjes. Prandaj pa ekzaminim fizikal dhe analiza laboratorike nuk mund te japim konkludime.

Lajmerohuni sa me pare te mjeku juaj!
Vlerëso
RE: probleme me frymarje19.02.2013 18:53nuk mundem te marr frym mire glbasat me ngecin ne fyt
RE: probleme me frymarje13.03.2013 15:10pershendetje jam nje djal qe kam 5 vjet qe nuk ngopem me frym i kam ber te gjitha analizat dhe me kan dal mir,mjeket me thon e ke nervore por as nje mjek nuk me ka llen kurin e dur,na se vjen kjo gje dhe a ndollet ndo nje kur per kte semundje??
arben gashiRE: probleme me frymarje20.03.2013 01:27pershendetje, kam problem me frym marje ka koh deri ne 6 muaj e kam ber nje ekografi kan dal mir gjithqka mushkrit dhe kanalet e frym marjes etj, por ma se shumti kam problem sidomos kur ushqehem dhe kur ngas apo luaj futball kam rrehje te shpeshta te zemres mjeku me ka then se e ki pi stresit ok i besoj por nuk me kalon dot kjo, pos ksaj duhanin e konsumoj qe shum vite ju lus per nje sherim nga ana juaj me rrespekt flm.
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: probleme me frymarje22.03.2013 17:35Faqja jonė e internetit nuk ofron shėrim por kėshillim dhe duke u bazuar nė ankesat tuaja kishte qenė mirė qė pėr ketė tė vazhdoni ta vizitoni mjekun tuaj dhe sigurisht tė ndėrpreni menjėherė pėrdorimin e duhanit.
Vlerëso
RE: probleme me frymarje26.03.2013 21:30pershendetje,jam ervini kam nje problem ne frymarje qe prej 4 vitesh nuk mund te mbushem dot,por ka reth 1 muaj tani qe jam renduar me shum ju lutem me thoni cfar mund te jet kjo se jam shum ne merak pasi nuk kam len vend pa shkuar dhe mjeket me thon qe e ke nervore po un nuk po e gjej akom qecin ne veten time a ka te bej stresi ne kte problem?lle pse mua nuk me duket vetja i stresur ju lutem me thoni dicka me respekt....
RE: probleme me frymarje02.04.2013 22:18pershendetje,jam nje djal i cili vuaj na frymarja qe prej 3 viteshme vishet lle goja lle po kurohem me kurin qe me ka llen mjeku,po dua te di a jan ilace qe mund tma heqin kte ankth kto,ilaci quhet..citoles 20 mg dhe alprazolam abc ,,te lutem me thuani dicka se jam ne merak
Phd. Can. Naim Telaku - Ekspert i nukjevet RE: probleme me frymarje08.04.2013 10:51Pėrshendetje ervin!

Qė ne vetė mund tė ndihmojmė, ėshtė e domosdoshme t’i dijmė disa gjėra rreth problemit tėnd. Tė lutem na pėrshkruaj situatėn kur pėrherė tė parė tė ėshtė shfaqur ky fenomen?

A mendon se ka ndonjė shkak qė e ka nxitur shfaqjen e kėtij fenomeni?

A tė paraqitet tash nė situata tė veēanta? Nė ēfarė situatash tė paraqitet? A ėshtė i ndėrlidhur me dicka specifike?

Si ndjehesh dhe ēfarė mendon nė kėto raste?

Sa shpesh tė ndodhė?

A ke ndonjė simtom tjetėr qė tė shfaqet nė tė njėjtėn kohė bashke me problemet me frymėmarrje? :)
 
Vlerëso
erviniRE: probleme me frymarje08.04.2013 18:08pershendetje ervini jam,flm per kohen qe me kushtuat,problemi im me frymarjen ka filluar para 4 vitesh ku punoja ne nje ambjent te mbyllur u be shum plur lle u bllokova zemra rihfte me te malle,shkova ne spital ne itali me nxoren pak anemik u kurova kalisha ne regull pas pak kohesh me kap policia me kthen ne shqiperi reth 2 muaj me mbrapa filloi me mbahesh fryma me ndolli ne fillim sikur nuk po kaperxehesha dot me thahesh goja lle sot e ksai dite kam te njejtin problem e kam gjat gjith dites por vetem se ka dit qe un bllokohem fare,lle ne dy tre raste me ka ndollur sikur mar flak na brenda me ipen nje nxetesi per 20 sekonda pastai kalon me thahet em goja me behet lemsh ne gryk, nuk e di cfar kam kam ber shum analiza lle mjeku me thot nuk ke gje esht vecse nervore,por un po vuaj shum shpirterisht lle nuk di cte bej kam reth1 muaj qe jam bllokuar fare ju lutem me thoni dicka cfar mund te jet ky problem flm me respekt...
Phd. Can. Naim Telaku - Ekspert i nukjevet RE: probleme me frymarje18.04.2013 15:24Tung Ervin!

Faleminderit shume per informatat qe na i ke dhene.

Na trego te lutem tash se cfare kalon neper mendjen tende para se te ndodhin keto ataqe?

Cfare mendon ti ne ato qaste? Cfare ndjene? Po te pyes per kohen menjehere para atakut. Te lutem na i pershkruaj sa me ne detaje perjetimet tua ne ato caste.
 
Vlerëso
erviniRE: probleme me frymarje18.04.2013 21:01pershendetje thjesht jam tip i ndjeshem mendoi shum lle pse mua nuk me duket ashtu po jam,ka dit qe jam mir po ka emdit qe un e di ceq me duket sikur nuk me hapen mushkrit nuk e di cte them te lutem me ndimoni flm.....
eltonRE: probleme me frymarje03.05.2013 12:43pershndetje un kam nje problem me frymarjen kam ber disa vizita dhe me kan then qe e ke stres ankth kam perdor disa kura por me shfaqet shpesh edhe kur bej vrap ka raste qe me ndoth te lutem me ndimo ose me sakt me keshillo dicka te faleminderit.
Phd. Can. Naim Telaku - Ekspert i nukjevet RE: probleme me frymarje18.06.2013 15:48Ervin, nese mjeku te ka thene se gjithecka eshte ne rregull me organet e tua te frymemarrjes, ne te rekomandojme dy gjera: e para te shkosh te besh nje vizite te mjeku specialist dhe e dyta, te provosh te mos brengosesh per kete gje.

Nese edhe mjeku specialist te thote se gjithecka eshte ne rregull me ty, atehere brenga jote nuk ka shume baze te arsyeshme dhe me e mira qe mund te besh eshte qe te provosh ta injorosh kete ceshtje.

Thjest, kur te vijne ne koke ato mendime (ne lidhje me mushkerite) injoroj ato dhe merru me dicka tjeter. Beje ndonje aktivitet ose mendo per dicka ne menyre qe mendja jote te jete e preokupuar me dicka tjeter. 
Vlerëso
halili ferizaj RE: probleme me frymarje22.06.2013 19:49kam probleme me frymarje kur filon problemi i frymarjes me doket seprj lukthit filon pengesa e frymarjes e zgjerohet gjyksi e me djeg kam kollitje nga pak mjeku me ka than kam nji bronhitis te leht qfar te bej ku te lajmrohem per kshill ma te thukt
ju flm nese me keshilloni
RE: probleme me frymarje09.07.2013 15:48jam nji vajz e cila kam problem me frymarrje dhe kur janisi me mar frym munohna pe hup edhe shum kam gokesim shum kur mar frym dhe gokesoj nji here atehere me doket si po shlirohna. me pa durim pres nji pergjigje nga mjeku jufaleminderi
RE: probleme me frymarje12.07.2013 19:04Pershendetej doktor kam nje problem te vogel me frymarrje,puna eshte se kur marr frym thell afer mushkerive me therr diqka a mund te ma tregoni problemin.
probleme me frymarrjenRE: probleme me frymarje21.07.2013 20:19Pershendetje, jam visari.. desha te konsultohem me mjekun.. Nuk e di nese kam problem me frymarrjen apo jo, kam folur me nje psikolog edhe me ka thene qe eshte krejt baz nervore se nuk ki kurrfar problemi me frymarrjen edhe nifar menyre un i besova.. e lexova komentin e ervinit dhe diqka asi soji me duket edhe problemi im.. sa her jam duke u marrur me nje aktivitet ose duke biseduar me shok nuk kam problem me frymarrjen, por ne momentin qe qendroj vet n banes apo shikoj tv .. mendt me shkojn te frymarrja dhe me duket sikur kam problem me frymarrje. nuk e di se qfar te bej, me duket baz nervore amo nuk di si ti largoj keto mendime, sa her te me vijn mendimet nlidhje me duke marrur frym dhe duke e qitur jasht, bllokohem aty dhe nuk di si ti largoj keto mendime.. ju lutem me thoni ndonje mendim apo diqka nlidhje me kete qeshte JU FALEMINDERIT !
RE: probleme me frymarje18.08.2013 14:20pershendetje nga fitimii

kam probleme me frymarrje afer 2 jav nuk po muj me marr frym sa duhett ne gjumm nuk kam probleme kjo ndodh nese heci shum ose vrapoj rrahjet e zemres me shpejtoohenn edhe dhimbje gjooksi kam analizat mir mkan dal akg e zemres mir nuk po di kujt me ju drejtu per ket flm per mirkuptim shpresoi tma jepi ni kshill
AgimRE: probleme me frymarje21.10.2013 02:45Pershendetje jam ni djal 20 vjeq vuaj nga nje semundje nuk mund te mar frym siq duhet kam gati qe 2 muaj qe kam keshtu problem dhe me thahet gjyha naj her the me dridhet gjuha edhe ter trupii me dridhet sikur te shpon diqka ndermjet trupit nuk i bej ball ksaj semundje eshte teper e veshtir vuaj nga kjo semundje xhdo dit kom problem per kte a ka dikush qe mund te me ndimoj per kte vvuaj shum me dhemb gjuha me shpohet trupi sikurse te shpojn me gjilper e ter trupi flm per mirkuptim pres pergjigje nga ju
RE: probleme me frymarje31.10.2013 01:46pershendetje jam Asllani. qe disa vite kam probleme me frymarje ikam ber disa analiza me kan dalur mire kollitje nuk kam mushkerit ikam ne rregull, pyetja ime eshte a mund te ket probleme me frymarje nga ushqimi ?? ekam vrejt qe kur po ha pasul frymarja e me ranohet shume menzi po mar frym.. a mund te jem alergjik ndaj pasulit ??EDHE DESHTA ME TREGUE PER TE GJITH ATA QE KAN PROBLEME ME FRYMARJE QE TE MOS PIJN COCA COLA PIJET ENERGJIKE APO RC COLA JAN PIJET QE SHUM SHKAKTOJN NE FRYMARJE
XhoRE: probleme me frymarje19.12.2013 14:14Prsh...kam 2 dite qe ka veshtiresi ne frymarje..me duket sikur mbytem...edhe nuk ngopem me frym..??doja t diaj dicka reth ksja nese eshte e mundur??
arianiRE: probleme me frymarje21.01.2014 19:38kam probleme me frrymarje qe dy vite gati me mundon ushqimi ne lukth pamarr paraysh se cka ha dhe nga avulli i tushit dhe nga tymi i duhanit sidomos na avulli nuk arris tre dit te mbushem ne frym kam bo gjitha analizat mos kam prej dickaje alergji gjitha ne rregull kam bere kontrollin e mushkrive ne zemer gjitha ne rregull por ma jam dorzu nuk di ku te drejtohem.
RE: probleme me frymarje20.02.2014 18:04pershndetje po bej nje jav qe mar frym me zor si do mos e naten po kam pas e koll e pak llimbje te krahori .
RetaRE: probleme me frymarje04.04.2014 11:09Vellai im para 2 muajve kaloi nje ftohje te rende.te dyja krahet e mushkrive I kishte te bllokuara.analiza e gelbazes I doli mire.mbasi beri nje kure te fort gjilperash u be mire.para 4 diteve ndjen jo ngopje me fryme e mjekja e shtepis I ka thene qe ke bllokim te rrugeve te frymarjes.doja te dija nga juve ju lutem si kurohet e cfar pasojash ka?
IndritRE: probleme me frymarje08.04.2014 14:46me thahet goja naten dhe kur vrapoj marr shum frum 10 metra te boj vrap marr frym shum shpejt, dmth skam fare Resistenc
annaRE: probleme me frymarje21.04.2014 01:30pershendetje jam anna 18 vjece dhe kur kollitem dhume me bllokohet fyty dhe n uk mund te marr frym per disa sekonda jam shume e shqetesuar me ka ndodhur3 here kjo gje .jeni te mrekullushem flm
Kosovari99RE: probleme me frymarje22.04.2014 14:32Pershendetje,

Kam problem me frymemarrje zakonisht gjat stervitjes, kam qen tek doktori me kan ber analizat e gjakut dhe kan then se gjithqka eshte ne rregull. Por prap kam simtoma te njejta dhe shum her gjat stervitjes me zihet fryma dhe me zverdhet pakez fytyra ... desha ta dij ku qendron problemi ?
altoniRE: probleme me frymarje02.05.2014 08:37jam 27 vjeqar vuaj nga frrymarrja marr frym me veshtersi analizat me kan dal mir po ashtu mushkrit zemra mir po un prap kam problem me frymarrje si sherohet kjo ?

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.