EgzonaZhvillimi kognitiv19.09.2012 23:41Kisha pas deshir me mė ndihmu nlidhje me pyetjen qe e beje.

Jam duke lexuar per zhvillimin kognitiv te femijes dhe ne secilen periudhe te zhvillimit kognitiv zhvillohen aftesi te ndryshme. Kam ardh deri te Periudha e operimeve konkrete ,periudhe kjo net e cilen femija zhvillon afesine e konservimit,decentrimit,reversibilitetit,arsyetimi hapsinor,etj por nuk po mund te gjej moshat net e cilat keto aftesi fillojne te zhvillohen pasi qe ky stade perfshine moshen prej 711 vjet.Do te doja te di se ne cilen moshe fillon zhv.i aftesise se conservimit,decentrimit etj?
Ma. Sc. Valdet Plakolli - Ekspert i nukjevet RE: Zhvillimi kognitiv24.09.2012 09:56Pėrshėndetje Egzona!Aftėsitė kognitive ndėrlidhen me proceset mendore qė hynė nė funksion gjatė marrjes sė informacioneve, interpretimit, depozitimit nė kujtesė dhe mė pas riprodhimit tė tyre. Nė literaturė mund tė gjejmė teori tė ndryshme nė lidhje me zhvillimin kognitiv. Dy janė mė tė njohura:Teoriae Piaget-e cila mbėshtetet nė principet e brendshme tė zhvillimit, karakteristikė pėr organizmin e njeriut ose trashėgiminė gjenetike tė njeriut nė pėrgjithėsi.Teoria e Vigotskit- e cila rendėsi parėsore nė zhvillimin kognitiv i jep ndėrveprimit social: i rritur-fėmijė, fėmijė- fėmijė etj.Piazhe (Piaget) flet mė nė detaje pėr zhvillimin e aftėsive tė ndryshme nė moshė tė caktuar.Aftėsia e konservimit- nuk ėshtė e pranishme para moshės 7 vjecare,Nė moshėn 7-8 vjecare fėmijėt zhvillojnė aftėsinė e ruajtjes sė pėrmbajtjes,Nga mosha 9-10 vjecare zotėrohet koncepti i ruajtjes sė hapsirės(masės),Ka mosha 8 vjecare –shfaqet koncepti racional mbi shpejtėsinė (kuptuar si relacion midis rrugės sė kaluar dhe kohėzgjatjes).Mė gjėrėsisht mund tė lexoni nė tekste tė ndryshme tė psikologjisė (qė fatkeqėsisht janė tėpakta nė gjuhėn shqipe ), nėpėr library mund tė gjeni 1 ose 2 libra tė pėrktheyra tė Piaget, gjithashtu nėse e njihni gjuhėn angleze nė internet mund tė gjeni materiale tė shumta nė lidhje me kėto cėshtje.Shpresoj tė ju kem ndihmuar sadopak, mos hezito na shkruaj pėrsėri.Me respekt MSc Valdet PlakolliVlerëso
selimRE: Zhvillimi kognitiv03.12.2012 21:50do doja te dija me shume per nivelen e zhvillimit hapsinor tek femijet e vegjel

denianaRE: Zhvillimi kognitiv23.05.2013 19:54doja te dija pak me teper per zhvillimin kognitiv te femijes ne moshen 6 -7 vjec

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.