sulazorra e trash 31.08.2012 16:01apeloj te mjeket qe te me sqarojn mir ket pyetje edhe nese nuk munden te me tregojn terapi diqka te ma xhojn nje mjek te mir pytja asht un kam problem me jasht qitje
2therja e anes se djatht kur te me vjen jashqitja 3zorra e trash deljasht kontrollit 4dhimbje ne zorr trash 5gripra te shpeshta
pres sqarim te mir dhe sherim
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: zorra e trash 10.09.2012 15:02Pershendetje! Sipas pėrshkrimit tuaj problemi qėndron nė traktin apo sistemin digjestiv dhe se pa analiza tė detajuara ėshtė vėshtirė tė pėrcaktohet njė diagnose e sakėt. Ju kėshilloj qė tė konsultoheni me njė gastroenetrolog i cili do tė ju udhėzoj drejtė analizave pėrkatėse nė mėnyrė qė tė zbulohet saktėsishtė diagnoza juaj. Pra nė fillim duhet tė vizitoni mjekun tuaj familjar e pastaj nga mjeku familjar do tė merrni udhėzimet e metejme pėr trajtimin tuaj. Dr. IliriVlerëso
sulaRE: zorra e trash 19.09.2012 17:44un kam qen te dy mjek po nuk kan mujt sqarime mem dhan ka qen dr nefaili ferizaj perball spitalit po vetem me kan dhan nje preferim qe me ly me mast as arna as analiza nuk me kan than qe ti bej ju lus qe te me orjentoni te nje mjek i mir pres perxhixhje
femerRE: zorra e trash 18.11.2012 13:07jam shtatezan dhe kam problem me gjakderdhje ne zorr te trash ju lutem me ndihmoni jam ne muajin e 7 te shtatezanis

femer RE: zorra e trash 21.11.2012 14:44problemi eshte se jam shtatezan dhe kam gjakederdhje ne zorren e trash
dhe per kete problem nuk jam kan te ndonje mjek
sepse po me vjen shum veshtir dhe dashtaqete me jepni ndonje keshill ju ndonje mast ose terapi diqka si te shum shtatezana qe kan problem me hemoroide gjate shtatezanins
Dr. Premtim Gojani - Ekspert i nukjevet RE: zorra e trash 30.11.2012 16:27Pershendetje!

Evidente eshte qe duhet sherimi te jete i plote,prandaj ju preferoj qe pos Gjinekologut ta konsulltoni dhe Urologun ,per aresye se  nuk eshte mire  te  keni infekksion urinar ne shtatzani.

Dr Premtimi
Vlerëso
RE: zorra e trash 16.12.2012 22:51ju lutem qe mundeni te me tregoni kam nevoj per nje pergjigje un kam problem me jashtqitje vetem se sa her kryej nevoj ZORRA me del jasht ju lutem me tregoni qfar te bej te lutem me resepekt
GentritRE: zorra e trash 16.12.2012 22:55Mirdita un kam problem me ZORR te trash sidomos ne jashtqitje gjat jashtqitjes mua me del jasht zorra e trash por dhimbje nuk kam vetem se jam i detyruar te rri shtrir 1 or me tregoni se qfart duhet te bej ose me orientoni per diqka
angelaRE: zorra e trash 10.01.2013 13:02mirdita .
kam probleme me zorr te trash me jashqitje te gjakosur , qfar duhet te bej ose qfar me orientoni ju
ju faleminterit
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: zorra e trash 18.01.2013 11:12E nderuara Angela,

Shenjat qe i keni pershruara jane mjafte te varfera per nje diagnoze te saket lidhur me shqetesimet tuaja.

Me se shpeshti behet fjale ne keto raste per hemoroide qe bazuar ne ushqimin e perdorur, shprehite e daljes per nevoje mund te percjellen me gjakosje qe eshte e fresket.

Nese gjaku ne jashteqitje eshte me ngjyre te mbyllet atehere ai mund te vij nga demtime brenda zorreve apo edhe lukthi.

Per cdo raste kishte qene mire ta vizitoni mjekun tuaj dhe se bashku te vendosni per trajtimin dhe hapat e metejme respektivishte se ado te mundet te trajtohen gjendja juaj ne nivel te mjekut tuaj familjar apo nevojitet kontrolli i metejme tek gastroenterologu apo kirurgu abdominal.


Dr.Iliri
Vlerëso
TaulantiRE: zorra e trash 04.02.2013 07:09Pershendetje,

Kam problem me hemoroide , kure shkoj ne toalet shumicen e rasteve kam problem me jashteqitje (kapsllek) me duhet ndoshta me qendru nje kohe te gjate ne toalet per me e kry nevojen fiziologjike po nganjehre kam gjakderdhje ne te njejten kohe nganjehre kure te filloj me e pastru fillon gjakderdhje, cka me duhet te perdore a ndikon ushqimi i thate , ndenja ule plot 12 ore ne karrige . Nje keshille apo sugjerim.

Faleminderit

P.S Momentalisht jam ne Afghanistan sadopak nje keshille perderi sa te kthehem ne Kosove.
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: zorra e trash 20.02.2013 15:21I nderuari Taulant,

Faqja janė NUK JE VET nuk ėshtė e dizajnuar qė tė ofron kėshilla pėr mosha dhe probleme si kto te juajat por do tė provoj tė ju ofroj disa informata qė shpresoj do tė ju ndihmojnė.

Sė pari duhet qė ta pėrshtatni ushqimin tuaj (e qė nė kushte nė tė cilat po ma merr mendja jeni nuk ėshtė aq lehtė tė zbatohet) i cili duhet tė jetė i lėngshėm dhe sa mė shumė fibra tė cilat mundėsojnė zbazjen e rregulltė tė zorrėve (jashtėqitjen).

Sė dyti duhėt rregullisht tė shkoni nė toalet dhe ta bėni rregull ndoshta nė kohėn mė tė pėrshtatshme pėr ju. Pasi qė kryeni nevojėn duhėt tė pastroheni me ujė tė vakėt dhe ndonjė sapun neutral.

Sė treti duhet qė tė rrini sa mė shkurtė nė toalet (asesi tė lexoni gazeta apo diēka tė ngjashme).

Sė katėrti duhet qė tė lėvizni sa mė shumė edhe gjatė punės nė karrike tė ngritėni dhe tė lėvizni sa mė tepėr.

Sa i pėrket terapisė ka disa lloje tė supozitorieve (janė nė formė tė qirinjėve tė vegjėl) si dhe yndyrnave tė cilat aplikohen (vendosen) nė zorrėn e trashe sa mė thellė. Nė disa raste hemoroidet duhet edhe tė operohen pasi qe shpesh gjakderdhin dhe mund tė infektohen.Dr.Iliri

Vlerëso
AgroniRE: zorra e trash 25.02.2013 17:21pershendetje dr.kam problem me hemoroidet.kam probleme me jashteqitjen dhe shpesh here edhe me gjakderdhje dhe sa here qe kam gjakderdhje kam keputje te trupit dhe temperature te larte ky problem me eshte bere kronik sa here qe mendoj se e kam kaluar me rishfaqet serish nuk jam konsumator i alkolit dhe as ushqimeve pikante.jashteqitjen shpesh here e kam te alternuar me diare dhe me pas me kapsllek.kam shkuar te mjeku kirurg sipas udhezimeve qe me ka dhene dr.i lagjes.Dr.kirurg me ka dhene keto ilace:EDEVEXIN 40mg dhe EDEVEN me tubet.pas ketyre ilaceve jam bere mire dhe mbas 2-3 mujve me riperseritet e njejta gje.
ju lutem doja keshillen tuaj per kete proble.
Shum faleminderit
luljaRE: zorra e trash 07.03.2013 18:24lulja pyt qe ni vit kam dhmimbje barku her mbi kthiz e her perfundi me than mjekt se kin ni gur ne idhz duhet mu beh operacion kur bana cd magnetike me than se nuk verehrt guri po ki ni dyshim ne zorr te trash ju lus mjekun per kshilla si te veproj
oltaRE: zorra e trash 19.03.2013 21:10pershendetje kam problem me zorren e trash nje pjes e zorres me rrin jasht qe prej lindjes se pare po tash shum shpesh me pezmeton edhe kam dhimbje te forta dhe zorra me del jasht shum nuk guxoj as ta pek per ta futur brenda jam ne hall te madh me tregoni ku te drejtohna apo nje kshill sado te vogel
LuliRE: zorra e trash 20.03.2013 21:04A kish pas mundesi mem hep nje keshill ose nje sqarim poblemi esht qe kam gjakderdhje gjat nevojes se madhe !
JetaRE: zorra e trash 21.03.2013 18:44Desha tju pyes doktor une kam problem me zorr te trash qat jashqitjes kam veshtersi te dal dhe kam dhimbje tek zorra dhe qithash djegje ama ta them te drejte dal vet njher nje jav per nevoj e ka mundesi te jet edhe kjo problem edhe dhemje kom vetem ate dit qfar? Ju faleminderit
Dr. spec. Violeta Hyseni - Ekspert i nukjevet RE: zorra e trash 26.03.2013 15:51Pershendetje Olta,

Zakonisht gjate shtatzanise dhe ne lindje mund te paraqiten hemoroidet, ato manifestohen me dhimbje gjate defekimit, gjakderdhje te fresket ne fund te defekimit dhe nje pjese e venave te fryera mbesin jashte anusit e cila poashtu eshte e dhimbshme.

Perdorni ushqim ne gjendje te lenget dhe konsumoni sa me shume lengje. Te mos e konsumoni kafen, domatet, turshite dhe ushqime pikante.

Ju rekomandoj te beni nje vizite te gastroenterologu.
Vlerëso
AgimRE: zorra e trash 02.04.2013 14:47Pershendetje i nderuar a ka mundesi ni nr kontaktues per me ardh me ba ni kontroll ju faleminderit per mirkuptim.
Stafi nukjevet.netRE: zorra e trash 02.04.2013 17:38Pershendetje Agim,

me keqardhje ju njoftojme qe ne nuk ofrojme sherbime te tilla.

Cdo te mire,

 
endritiRE: zorra e trash 05.04.2013 18:10pershendetje doktorr une kam problem me zorr te trash kur dal ne wc per nevoj kryj nevojen pasi qe e kry ateher fillon te me del ne pjesen e majt nje si koka pasulit e cila gjat pastrimit fillon edhe te qet gjak pik e vrej qe po del gjak vendosi diqka te but dhe vishem pastaj shtriem brenda 20 minutave me ndalet dhimbja qka me sygjeroni nese ka mundesi pres pergjigjjen tuaj .Faleminderit per mirkuptim
dielloriRE: zorra e trash 14.04.2013 22:42mirmrama kam kam problem me ZORREN E TRASH.kam dhimbje gjat jash qitjer kam ndegju se vijami i thijut te ndidua nje sqarim rrespekt
anitRE: zorra e trash 06.05.2013 23:42kam problem me zorren etrash para 2 vite mjeku me dha kto medikamente mesalazine 500mg,Flagyl 500mg.me perdorimin e ktetyre barnave me kaloj por pas 2 vite prap me eshte kthyer i njejti simptom..ju lutna qka me preferoni .amos vall behet per donje smundje cancerogene ju faleminderit.
lumeRE: zorra e trash 15.05.2013 12:19ju lutem kam probleme me zorren e trashe dhe nuk dal jasht .cfare me udhezoni te ha ose te bej .ju lutem jam shume keq me ndihmoni
RE: zorra e trash 15.06.2013 23:49afer 14 vjet me rri jashte nje si pucerr e vogel tash kam gjakderdhje pa dhembje por edhe nje tjeter si zorre cka eshte se di por vazdimisht jam me kelb e gjake ule nuk mundem te rri mezi dal per jashte
mikeliRE: zorra e trash 05.07.2013 01:52pershendetje, une kam me shume se 8 vjet qe kam pothuajse te njejtin problem ne fillim e dija qe e kisha nga ushqimi i thate dhe alkoli tepert qe konsumoja dhe dilja vazhdimisht gjak pasi ishte formuar si pucer apo kolit sic e quani ju. mirepo me kalimin e viteve ajo filloj te behej plage ne fiilim me shkaktonte dhimbje tani skam me dhimbje por fillimi zorres se trashe eshte care dhe ka krijuar nje hapesire midis saj e cila nuk mbyllet me dhe me ndodh qe te pakten nje her ne muaj te dal jasht trashe dhe ajo cahet dhe me shkakton gjakderdhje ju lutem me jepni nje pergjigje pasi nuk di cfare te beje po filloj te behem shume merak doktor.??
zeshkanjaRE: zorra e trash 31.07.2013 13:11te nderuar mjek un kam problem me zorren e trash qe 10 vite kam kapsell te kohepaskoheshem nuk kam gjakderdhje vetem kam dhimbje te barkut e tani qe 2 muaj edhe dhimbje te e djegsim te zorres se trash bilem edhe dhimbje te ashtit nalt te zorra e sidomos ne pozicionin ulur ..mshkakton shum stres e nervoz sepse me jep vazhdimisht siklet me thoni ju lutem qka te bej
n.v.RE: zorra e trash 22.11.2013 08:43si hiqen gurt ne idhz
BeliRE: zorra e trash 10.01.2014 13:02Pershdnetje per juve,ju faliminderoj per kete web faqe te qelluar...

Doja pak spjegime sa i perket pytjes sime,nje kohe prej 30 diteve kam dhimbje ne zorr te trash ne anen e djathe me duket disi si te jen nje puqerr e mbrenshme kam dhimte sidomos mbremjeve kur rri para ordinatorit kohe te gjat ulur,te gjitha analizat me kan dal mire,edhe ekografin e kam ber para disa ditesh eshte edhe ekografia eshte mire,un kam dhimbje kur te ulem,mjeket me thojne Hemoroidet,por dua ta di nga ju se sipas spjegimeve te mia ,cfar mund te jet sipas jush???

Ju Falimindereit per pergjigjejen tuaj...
anonimeRE: zorra e trash 15.01.2014 11:39mirdita kam prbleme me zorr te trash para gjasht muajsh kam pasur rredhje gjakut jam vizituar por ato me thojn se ke plobleme me vezoret kam pas shum rredhje por edhe dhimta te forta a ndikon kjo te zorra e trash se ka kater dit qe nuk mund tedal kam vetem gazra por kam edhe dhimbje te forta ne fun te barkut ju lutem ma ktheni nje per gjigje faleminderit
RE: zorra e trash 18.01.2014 20:52Mfal Kam probleme me zorren e trashhh kam gjakderdhje ne zorren e trash sa her dal jasht kam gjakderdhje. Nese ka mundsi ndonje pergjigjje a esht diqka rrezikk apo jo , esht diqka serioze? Dhe si pasoj e kujt shkaktohet kjo gjakderdhje... Pres pergjigjjen tuaj.. Faleminderit ..

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.