ArtiMarramendje23.08.2012 11:19Pershendetje,

Para nje muaji me eshte paraqitur ne mengjes nje marramendje dhe kisha ndjenjen sikur me dashte me vjelle.Kam bere kontrolle ne QMF,dhe me eshte preferuar te beje kontrolle dhe tek ORL, kam bere edhe tek ORL kontrollen dhe me eshte thene se sa i perket orl eshte ne rregull gjithashtu kam bere edhe rengenin e sinusve,unazav te qafes dhe spondilozes, ka rezultu qe unazat e qafes kan marr forme te drejte, kurse sinuset dhe spondilloza, eshte ne rregull,kam nje devijuim te vogel ne hunde qe sipas ORL nuk paraqet ndonje problem,analizat laboratorike kan dale mire, tash afer nje muaj jam duke perdorur Vertigo nje here ne dite, por tash marramendje kam ngapak por koka me rrine gjimone e mpire,sikur dhemb ne vete,ndjeje ushtime ngapak,dhe ka humbur koncentrimi, me fjale te tjera eshte e ngarkuar. Qka me kishit preferuar ju
Faleminderit per mirekuptim
Dr. spec. Violeta Hyseni - Ekspert i nukjevet RE: Marramendje04.09.2012 10:00I nderuari Art,Marramendja eshte humbje momentale e orientimit, nuk eshte semundje por eshte nje simptome qe tregon per nje crregullim apo semundje ne organizem.Marramendja asnjehere nuk paraqitet si simptome e vetme por zakonisht percillet me mundim apo vjellje, ndonjehere edhe me dobėsim te degjuarit, ushtima ne veshė, ērregullimi ne te shikuar, ne te folur, si dhe ligeshtimi ne gjithe trupin.Mund te jete si pasoje e semundjes se veshit te brendshem, por ju treguat se keni bere kontrolle te otolaringologu dhe se rezultatet jane te mira. Devijimi i lehte i septumit te hundes nuk jep marramendje. Poashtu keni treguar se keni bere rtg te unazave te qafes e cila tregon se unazat e qafes kane marr forme te drejte e cila mund te jap marramendje ne kete rast.Une ju propozoj te beni edhe nje kontrolle te neurologu ne Kliniken e Neurologjise per analiza dhe kontrolle me te detajizuar.Gjithe te miratLexo me shume: Pėr cilat sėmundje paralajmėron marramendja? | Sekrete Bukurie http://www.sekretebukurie.com/per-cilat-semundje-paralajmeron-marramendja/#ixzz25RAQJ0mGVlerëso
caljaRE: Marramendje12.10.2012 21:33pershendetje para 3 muaje e gjys kam pash marra mendje kam punuar ne shtepi pun anviserije me test kam perdor 4 dit test e domestos kam perdot por nuk i kam perzi bashk 3 dit i kam perdor ato dhe te 4 dit jam zhgjuar nga gjumi me marra mendje dhe pas disa munutav me ka rrok tugu 1 muj un nuk kam mujt me majt qendrimin ne kemb kam hec me percjellje kam pas marramendje shum edhe kan qen neper mjek te orl kam ba db te veshit me ka dal mir ct te trurit me ka dal mir kam ba rentbenin e unazave te qafes pak nje penges kam pasne unaza te qafes kam perdor cinedill ta dhe vitamin neurobek b6 po ngadal kan reagu e tash kam ka pak problem kur e kthej koken ne te djatht dhe ne te majt me hup orientimi edhe nuk mut te sho mir kthjellt pa u koncentru mir a zgjat shum kjo semundje a esht ndo nje helm i testit me ka shku ne tru a qka esht asnje mjek nuk mke ka caktu diagnoz kas kam qen neper mjek ju lutemme tregoni flm per mirkuptim
bulzaRE: Marramendje30.01.2013 12:27kam ber analizat mkan dal krejt mir po kam problem mer kok me dhem me mirren mendet me vjen me vjell nuke di qka kam qak me kshilloni te bej
amelaRE: Marramendje30.01.2013 12:29kam marramendje koh pas kohe me vjen me vjell po nuk muj me ligshtohet trupi e ndjej veten e lodhur me ushtojn veshet me vjen nxetesi ne kok te mjeku kam qen i kam ber analizat po me kan dal krejt mir nuk po di as vet tash ka pom vjen ky trullim e ky mundim ju lutem a mundemi mem trgu ndonje keshill ju lutem
llaliRE: Marramendje21.02.2013 21:38pershendetje qesa vit kam dhmbje te qades tash ma perfshin edh krahun kamen e majt me pihen duart kam qen te mjeku me ka then i unazat e qafes te drejta edh ke spondilloz te madh edh me ajet kam e majt kurr te rri xhat ne kemb munt me ndodh prej spondillozes kjo sidomos kur behet ndrrimi kohes kam shum dhmt te krahut
luljaRE: Marramendje28.02.2013 21:22pershendetje qe 1 vit kam dhimbje te krahut te majt ashtu edhe te kemba .por nuk kam ber as nje fotografim pe pihet krahu gishtat ne mengjes po nuk muj me dit se per qka ashtu edhe shpina ne anen e majt kam qen te mjeku i zemres me ka dal gjdo gje ne rregull. pres pergjigj jen
LabiRE: Marramendje28.03.2013 13:01Pėrshendetje,

Kam nje pyetje, un kam pėr tė gjitha analizat dhe me kan dalur mir, kam kontrolluar edhe veshit dhe me kan than se jan mir, kam fotografuar unazat dhe me esht then nga fizioterapeuti se kam spondaloz, dhe kam nga njeher sidomos kur ndryshon koha mpirje te pjeses se majt te kokes dhe nga njeher dhimbje qafe dhe lodhje ne vete (plogeshti) sidhe marramendje dhe dhimbje te veshit edhe pse me esht than se nuk kam azgje un ndjej dhimbje ne vesh te majt, dhe nga njeher edhe sikur tubim gjaku ne hund

Me intereson ta di se aesht ndonje gje serioze apo mundet qe te jet nga spondoloza dhe qka me kishit udhezuar ??

Ju faliminderit per mirkuptim.
Dr. spec. Violeta Hyseni - Ekspert i nukjevet RE: Marramendje02.04.2013 11:52Pershendetje Labi,

Spondiloza cervikale manifestohet me dhimbje te qafes, por shkakton edhe simptome  tjera si dhimbje koke, marramendje, humbje te drejtpeshimit, mpirje tė krahut, shtrengime ne gjoks dhe dhimbje ne mes shpatullave.

Ju rekomandoj te beni terapi fizikale te fizioterapeuti. Ndersa per dhimbjen qe e keni ne vesh te drejtoheni te otorinolaringologu.
Vlerëso
ArsimeRE: Marramendje03.04.2013 20:34Pershendetje,

kam nje pyetje per ju?

kam gati 3 muaji qe kam vazhdimisht marremnedje,vjellje,shikim te turbullut,ushtim te vesheve dhe shpesh her dhimbje te kokes dhe shum her me ngushtohet frymemarrja fizikisht ndjehem shum e lodhur,kam kryre analizat e gjakut me kan dal mir a mund te a shpjegon se nga po vjen kjo ?


ME RRESPEKT PRES PERGJIGJEN TUAJI.....
tinaRE: Marramendje16.05.2013 10:12Jam nje vajz 21 vjeqare qe 2vite vuaj nga marramendja kam bere te gjiha analizat e gjakut dhe te gjitha me kan dal mir....per keto marramendje kam shum siptoma :Stress , dhimbje koke.dhimbje qafe .lodhje nervoz .dridhje te krejt trupit.dhimbje veshi..nuk mund qendroj ne kemb as per 10min me duhet te ulem menjeher ose te mbahem diku sepse me duket sikur un sillem rreth tokes sikur me lundron trupi ne uj ....shpeshhere me kaplon dhe ankthii...me besoni qe keshtu Po.me shkatroohet jeta nuk mund ta duroj nje gjendje te till qe me shkakton sidomos frik te madhe....me keto marramendje nuk ndihem e sigurt as ne veten time frigohem dhe te rri vet dhe te dal jasht ne rrug te blej apo shetis...te them qe me ka bllokuar me ka mbyllur ne shtepi ka filluar dhe te me qmend ....tani dhe kam filluar te merzitem nga kjo jet pa imunintet me frik te madhe aq shum qe me shkakton frik te madhe edhe ne lukth tani kam probleme te them shkurt nuk kam pjes te trupit qe nuk e kam te kputur nga marramendja :-(...:(:(:( nuk shtyhet jeta ju lutem me tregoni qfar te bej si ta kontrolloj un kete Problem ...sepse mjaft me ka kontrolluar kjo mua dua ta mposht Sa me shpejt qe te jet e mundur........me Respekt dhe shum dashuri e mirpres nje pergjigje nga ju te pakten nje fjal qe mund te me qetsoj.......
JU PERSHENDES :TINA ........
RE: Marramendje26.05.2013 13:51jam nje nen vuaj nga maremendja e kom spondellozen me jeoni oegjigjje
NinaRE: Marramendje02.06.2013 22:36Pershendetje.qe 1 muaj Kame ushtim ne vesh kam qen te orl kam Pasteur veshin e djatht mirpo zhurma nuk me ndalet si pasoj nuk po beje fare gjume.po ashtu kam mpirje ne anen e majt te kokes,krahut,kembes.ju lutem me orientoni qfar te beje...
ditaaRE: Marramendje15.06.2013 09:50pershendetje.jam e bane operacion qe 7 jav kum jek mioma ne an te fmis po tash po kam problem me marra mendje edhe nuk kam takat me dridhet trupi analizat ikum ba me ka dal hemogrami 85 po nuk pe di se prej qkafit pom me vjen a pershkak qe jam operu a prej hemogramit qka um kishe konsulltu pe respekt ditaa
RE: Marramendje07.08.2013 01:41mirmbrama kam marrje mendesh dhe shtrengim ne kok dhe frik
tinaRE: Marramendje03.09.2013 12:13tinaRE: Marramendje16.05.2013 10:12Jam nje vajz 21 vjeqare qe 2vite vuaj nga marramendja kam bere te gjiha analizat e gjakut dhe te gjitha me kan dal mir....per keto marramendje kam shum siptoma :Stress , dhimbje koke.dhimbje qafe .lodhje nervoz .dridhje te krejt trupit.dhimbje veshi..nuk mund qendroj ne kemb as per 10min me duhet te ulem menjeher ose te mbahem diku sepse me duket sikur un sillem rreth tokes sikur me lundron trupi ne uj ....shpeshhere me kaplon dhe ankthii...me besoni qe keshtu Po.me shkatroohet jeta nuk mund ta duroj nje gjendje te till qe me shkakton sidomos frik te madhe....me keto marramendje nuk ndihem e sigurt as ne veten time frigohem dhe te rri vet dhe te dal jasht ne rrug te blej apo shetis...te them qe me ka bllokuar me ka mbyllur ne shtepi ka filluar dhe te me qmend ....tani dhe kam filluar te merzitem nga kjo jet pa imunintet me frik te madhe aq shum qe me shkakton frik te madhe edhe ne lukth tani kam probleme te them shkurt nuk kam pjes te trupit qe nuk e kam te kputur nga marramendja :-(...:(:(:( nuk shtyhet jeta ju lutem me tregoni qfar te bej si ta kontrolloj un kete Problem ...sepse mjaft me ka kontrolluar kjo mua dua ta mposht Sa me shpejt qe te jet e mundur........me Respekt dhe shum dashuri e mirpres nje pergjigje nga ju te pakten nje fjal qe mund te me qetsoj.......
JU PERSHENDES :TINA ......ju lutem me pergjegjeni
i provumiRE: Marramendje10.09.2013 15:31per marramendjen pju tregoj diqka mos u boni shum merak shumica e njerzve qe marrin strese ditore si psh te dashuruarit xhelozia etj kan ber te gjitha kto sene te ndikojn ne marrje mendesh non stop nkompjuter fb telefon e shum gjona tjera po dilni me ec qdo mengjes mos rrini shum von msone gjumin me u qu heret mirrnu me aktivitete edhe e sheroni marramendjen gati 100 perqind ju pershendes
muliRE: Marramendje08.10.2013 10:21pershendetje kam edhe une nje pyetje edh eune kam marramendje me kan filluar qysh para vjeteve jam vizituar te neurologu dhe me ka than qe jam mire edhe ne itali edhe ne kosove por kam prap mrramendje nganjeher me vjen edhe per te vjellur , nganjeher kam marramendje edhe kur kam temperatur te brendeshme por qetesohem shpejt kam edhe syze me dioptrin e madhe ju lutem a kam ndonje problem serioz apo qfar meenvoni ju pre pergjigje te shpej se jm nje djal i mbyllur ne vete ju pershendes
tinaRE: Marramendje06.11.2013 21:44pershendetje komnje problem qe dua ta ndaj me ju ndoshta mund te me ndihmoni .jam e punesuar dhe kam nje femije nje vjeqar.problemi im eshte se para dy javesh kom marremendje ligeshti dhe nje lloj trullosje dhe nuk po mundem as ne pune te qendroj.kam bere te gjitha analizat qe me jane percaktu pasqyren e gjakut dhe kam qene te internisti i cili ka konstatu qe kom munges hekuri ne gjake kom fillu te marre terapin qe me ka caktu mjeku para disa ditesh po asnje shenje permisimi nuk po shoh ne anen tjeter kom shku edhe te nje interniste tjeter i cili per dallim nga ai i pari me tha te mos i perdori asnje medikament sepse analizat jane ne suaza te normales e tash nuk po di si te veproj derisa gjendja ime nuk asht aspak duke u permisuar e as ne pune nuk po mu te qendroj gjate sepse keto simptome qe i ceka po me perseriten kohe pas kohe dhe kam pershtypjen se do te me bie te fiket me eshte thene te bej inqizimin e boshtit te kurrizit dhe te kontrolloj veshin gje qe nuk kam pasur probleme me keto me pare a eshte kjo nga mungesa e hekurit ne gjake apo diqka tjeter dhe nuk po di si te veoroj te vazhdoj me terapi apo jo ju lutem te me pergjigjeni sa me pare se kujt ti drejtohem qe te evitoj keto probleme faleminderit per mire kuptim
tiranRE: Marramendje04.12.2013 17:27pershendetje kam nje problem kush e lexon dhe ka informacion tme ktheje pergjigje..jamnje djal 21 vjec kam ber te gjitha analizat te orl diabet etj...kam marrje mendesh dhe keputje trupi nk mund te iki dot rruges sepse eci 5 minuta dhe pastaj nk qendroj dot ne kemb keputem nga trupi dua te shtriem te flej..sidomos ne vende te mbyllura ku nk ka ajer bllokohem me keq dhe kur ngriem me duket sikur do bie dua te mbahem diku....sidomos kur rrij pa ngren e kam akoma me te madhe keputjen e trupit...me vjen dhe per te vjell sepse kur bera sonden e stomakut me nxori doktori me zgjerim stomaku ..pasi mora disa ilace per stomakun ato me ben akoma me keq nk ngriesha dot nga vendi me merreshin mend nk kisha fuqi...ilacet i kam len ..po me merren mend gjithmon ..jam i keputur nk jam ne forem ne qejf vetem shtrir dua te rrij sidomos krahet dhe kembet i kam shum te keputura....kush ka informacion le tme ndimoj ..ju faleminderit te gjithve ...
linaRE: Marramendje19.12.2013 05:40Prsh.jam nje nan e dy femijeve,kam shum maramendje dhe dhimbje gjoksi dhe djegje ne anen e majt,te gjitha analizat mir me kan dal.kam probleme edhe me unazat e qafes ju lutem me ktheni pergjgjigje.nga me vjen ky shtrengim dhe djegje gjoksi ne anene e majt,, ju pershendes.....!!!
sevdaRE: Marramendje31.12.2013 12:49te nderuar une kom problem me marramendje edhe gjat marramendjes nue muj te heci pa u majt per diqka edhe pamja e syve um hup ju lutem ma jepni ni shpjegim nuk jom kan ta mjeku as ni her jetoj un suedi nuk ju besoj mjekve ka due un kosov me ba kontroll ju pershendes
ImaRE: Marramendje09.01.2014 13:35jame 54 vjecare dhe vuaj nga spondiloza dhe diskus hernija shume here kame dhimbje ne doren e majt dhe me mpihet me mban disa minuta dhe me kalon por prap me mpihet , kure kam dhimbje dhe pirje te dores me mpihet edhe gjiri i majt dhe me shtrengon (sikur me te picku). Kame qene te mjeket dhe kane konstatuar se une nuk kam sherim nga unazat e shpines se sikur femi jame rexu dhe kame lakimin e kurizit ne forme (s).Kerkoj nga ju te me tregon se a me vjene kjo mpirje e dores prej unazave dhe spendullozes, njeher harova me e cek se e kame edhe reumen e ritur 3 here me shume se normalja , yndyren (tri gliceridet dhe hollesterolin) njashtu edhe sheqerin e kam te ritur. Mbese me shpres se do te ndihmoni nese kam qene e kjart.Ju deshiroj pune te mbare
remaRE: Marramendje06.02.2014 17:33kam dhimbje qafe per ni moment um kam frika dhe marramendje a mundet kjo me qen nga unazat e qafes po ose jo a mundet te kap ankth nga kjo ju lutam dua pergjigjeje flm
remaRE: Marramendje06.02.2014 17:35kam dhimbje qafe per ni moment um kam frika dhe marramendje a mundet kjo me qen nga unazat e qafes po ose jo a mundet te kap ankth nga kjo ju lutam dua pergjigjeje flm
Koço RE: Marramendje01.03.2014 19:30Pershendetje ! A mund te me thoni keni pasur ndonje permiresim nga keto simptoma ju lutem , se edhe un kshu si ju jam edhe nuk kam ndiere asnje permiresim ,,, Ju lutem pres pergjigje
AjooRE: Marramendje25.03.2014 02:06kam nje problem te madh, qe nje muaj e me teper kam shterngime ne koke, jan te tmesrrshme sepse me ulin vullnetin, imunitetin me streson dhe poashtu me vjen nje lloj mundimi.nganjeher kam ndjenjen se me vjen si nje lloj gjendje jo e mire ne lukthe ecila percilett me ndnjenen e te vjellurit si dhe me vjen te dal per jashtqitje.qfare mund te jete kjo ju lutem, njeher isha te mjeku por me tha qe prej unazave sepse nganjeher ndjej dhimbje edhe ne kurriz .qfare mund te jete kjo ju lutem me sjegoni sepse po me mundon shum pasi un jam mesuese dhe po ashtu edhe rrobaqepese....
babiRE: Marramendje25.04.2014 06:15jam 56 vjecar dhe kam dhimbje te kembes marramendje pasiqe para disa viteve kam bere aksident dhe e kam lenduar qafen cfare me keshilloni
RE: Marramendje04.05.2014 05:02ju lutem me ndimoni kam maramendej .nrvoz ..stres .etj si sherohem
daniRE: Marramendje21.05.2014 07:13Po kam probleme me pirjen e ghith trupit me ushtojn veshet skam forc rri si ne dug kam marrmendje i kam ba ghith analizat me kan dal ghith pozitiv ju lutem na jepni naj kshill ju faleminderit.

silviRE: Marramendje23.05.2014 10:39qe 5 muaj jam e plagosur ne fytyr dhe plumi me ka kalue ne kanalin e veshit dhe qe 5 muaj jam me terapija te veshit me vit pentoksifilin bilobilforte dhe me centrum dhe asghe nuk kam prmisim me ushton veshi non stop mjekja me tha mujtet edhe pi spondilozes se ushtima tan jeten nuk dote ndalet ju lutem me jepni naj prghighe akam sherim apo jo

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.