ggggggggi fejuari dhe nena14.12.2011 14:11

PYETJE PER....M.Sc. Fortesa Kadriu... Jam 20 vjeqare ne lidhje me nje djal qe 5 vite aj ka qen ne burg para se te njoftohemi.nje shoqe imja na ka njoftur ne telefon dhe si ja kam degjuar zerin jam dashuruar ne te dhe pas gati nje muaji kam shkuar ne vizit dhe e doja aq shum edhe pse nuk e kisha par asnjeher kur e takova u dashurova edhe me shum aj ishte teper i mir me mua 24or kemi fol ne telefon dhe me ka ndimuar shum kam qen e re e kisha nje shoqeri te keqe me ka larguar nga te gjitha gjerat e keqija thjesht te them me ka ritur 16vjet i kam ber ty kalu me to.ne muajin shkurt une kam qen ne spital ne prishtin me nenen ajo eshte ber operacjon nga tumori ne kry per te 3here dhe vuaju u merzitsha shumm nena ime i kishte vetem 48vjet kam qendruar me te nje muaj une vetem ne spital une jam nga peja dhe skam mundur as nje dit me ardh pe tu pastruar sepse neena nuk deshirojke me ndejt me askend tjeter nena njeher ish mir ne mar u kthyem ne shtepi ajo njeher ke mer por diku!
 r ja nisa mi perdor pampersa sepse e filloj me humbur vedijen pak nga pak po flas me shkurt dhe dkur ja filloj te mos flas vetem thojke po ose jo dhe erdh koha per kontor dhe e e derguam me bere ne prishtin rezonancen magnetike ct dhe ju kishte formuar tumori i 4 per nje muaj dhe kur e derguam tek doktori qe e ka operuar 3 her aj na tha qe ta kthejm ne shtepi sepse ska pshtim vetem sa ka jet me perballu dhe u kthyem nena nuk fliste me asnje fjal famijla rishin me mua me me ndimu po une vet i beja te gjitha nje moter bedicjonale me ka msuar tja jam infuzjonet inikcijet t gjitha vet ja filloj te qelet var trupi nga pak pudinka ose ushqim te bebave i jepsha dikur as ato smundesha mo se hapke gojen kisha nevoj tja degjoj zerin ajo nuk fliste i fejuari dul nga burgu ne muajin maj me pat premtuar qe do fejoheshim me 15jena fejuar vetem ne i ndruam rathet sepse u dufsha me ja kqyr nanes infuzjonin nena ime ashtu vazhdoj nje koh te gat dikur e ra ne kom vetem zemren e kishte te for!
 t temparatura e lart aas ndihma e shpej nuk i ndimojshin u fri!
 kesojshi
n gjena teper e rend ka ndodh une vetem 3 net ka qendruar vetem ne dhom me nenen moter ska vllaau babi ne pun familja prapse prap u dufshin me shku ne shtepia me pushu une vetem qendroja ngat saj tja ndegjoj frymen ajo dhe para operacjonit ka qen shum keq 9muaj kam qendruar me nenen per 9 muaj muj te them zdi a i kam 20or gjum mirr nena me ka vdek ne korik dhe une smundem ta perballoj tani jam vetem me babain vlloun e kam jasht kosoves dhe ende smundem ta bind vetem se nena ime ka vdek ne mosh te re dhe ka vuajtur shum per 12vite 3 operacjone dhe vuaj shum teper vuaj me duket qe e kam afer smundem te flej ne dhom vetem frikesohem te flej.tani i fejuari im kur doli prej burgit esht ber tjeter njeri vuaj shum edhe per te me duket qe ssme don me per 2 jav nje her del me mua nuk mundem te vazhdoj me me te por skam jet as pa te e dua shum krejt kohen del me shoqri sme theret ne telefon une e thras me bertet kur flas diqka me merzit shumm me thot prej se te ka vdek nena je ber tje!
 ter sme kupton askush tjeter sme ndigon kur flas per nanen e sme kuptojm qe kam nevoj jam vetem smundem te jetoj me smundem jam lodh me shpirt dua te shkoj dikund larg e vetem ose me dikend qe me ndimon me fjal por skam ku te shkoj e dua te fejuarin por aj me duket qe sme don para nje 3jave jemi nda krejt famijles i kemi tregur ata kan dasht me me martu ky nuk don thot deri sa ti boj kushtet e mija keetu vet spo mundem me as une kushtet si kam tmira ja lodh shum nga gjdo gje spo di qfar me perpara te the te lutem me ndimon kam nevoj per ndihmen tendeqfar te bej si te veproj me ndimo tlutemm

Ma. Sc. Fortesa Kadriu - Ekspert i nukjevet RE: i fejuari dhe nena21.12.2011 11:13 Pėrshėndetje, Mė vjen shumė mirė qė iu jeni drejtuar shėrbimit tonė. E kuptoj qė keni kaluar nėpėr shumė situata tejet tė vėshtira, dhe kjo sigurisht qė ju ka bėrė tė ndiheni e lodhur, frustruar, dhe me disponim negativ. Ky ėshtė njė reagim shumė normal ndaj kėtyre situatave, e posaēėrisht nė rast vdekje tė dikujt aq tė afėrt sikurse prindi. Prandaj, ėshtė pozitiv dhe premtues fakti qė ju keni marrė hapin tė ndihmoni veten tuaj, sė pari duke kėrkuar ndihmė. Shpresoj qė kontakti ynė tė jetė sado pak ndihmues pėr ju. Vdekja e prindit ėshtė ngjarje traumatike dhe shokuese pėr tė gjithė ne. Pavarėsisht faktit qė keni qenė tė informuar paraprakisht qė sėmundja nga e cila jot ėmė vuante ishte fatale, vdekja e saj mund tė ju ketė dukur shokuese. Shpesh individėt reagojnė mė njė sėrė emocionesh ndaj kėsaj,  pėrfshirė, hidhėrim, zemėrim apo ndjenja faji. Nė rastin tuaj ju mund tė e keni ndier kėtė edhe para vdekjes duke qenė qė ajo nuk ishte e papritur pėr juve. Ju keni kaluar njė kohė shumė tė gjatė me nėnėn tuaj, ku sigurisht keni qenė shumė tė afėrta, dhe jeni mbėshtetur tė njėra tjetra. Kjo ndikon qė vdekja e saj tė ketė krijuar njė hapėsirė tė madhe brenda juve, dhe sigurisht qė ju nevojitet kohė pėr ta tejkaluar. Forma se si kujtojmė njė person tė vdekur, dhe si “mbajmė zi” ėshtė tėrėsisht personale, dhe asnjėherė e gabuar. E kuptoj qė ndien presion nga tė tjerėt, pėrfshirė tė dashurin tuaj, qė tė bėhesh personi i dikurshėm. Tė tjerėt ndonjėherė e kanė tė vėshtirė tė kuptojnė atė qė e pėrjetojmė ne. Mirėpo, tė sugjeroj qė tė lejosh veten tė kalosh kėtė nė mėnyrėn qė ti ndihesh mė rehat. Shpesh ėshtė ndihmuese nėse bisedon me dikė nė lidhje me kėtė, ashtu siē keni thėnė edhe  ju. Ju mund tė takoni ndonjė psikolog edhe drejtpėrdrejt nė mėnyrė qė tė keni njė mundėsi tjetėr pėr tė shprehur atė qė ju keni brenda. Po ashtu, shpesh ndihmon nėse shkruan nė njė ditar ēfarė kujtoni nė lidhjen tuaj me nėnėn, momentet e juaja tė mira dhe mė  pak tė mira, si ndiheni pėr momentin etj. Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė nxjerrė jashtė atė qė ndjeni.   Mė intereson tė di se si kaloni ditėn tuaj? Nėse mund tė analizosh sė bashku me mua njė ditė tėnde tė zakonshme do tė mė ndihmonte pėr tė ju njohur dhe kuptuar mė mirė. A keni vėrejtur ndonjė ndryshim tė madh nė mėnyrėn e ushqyerit, gjumit apo shoqėrimit me tė tjerėt? Shėndeti juaj ėshtė shumė me rėndėsi, prandaj mundohu tė bėsh gjumė mjaftueshėm, tė hash me rregullt, dhe ndoshta tė bėsh shėtitje apo ushtrime here pas here. Nėse keni shoqėri, mund tė i takoni dhe kaloni kohė me ta duke bėrė diēka qė ju pėlqen. Po ashtu, desha tė cek edhe ēėshtjen lidhje me tė dashurin tuaj. Me aq sa kuptova nga ajo qė keni shkruar, ju njiheni qe 5 vite, ndėrkaq keni pak kohė qė jeni fejuar. Pas vdekjes sė nėnės suaj ai ėshtė bėrė mė i largėt me ju dhe e pėrmend si arsye faktin qė ju keni ndryshuar. Ju gjithashtu e cekėt qė kur ai doli nga burgu ėshtė bėrė tjetėr person. Kjo ėshtė paksa e pritur, duke qenė qė i nevojitet kohė e caktuar tė adaptohet prapė  nė jetėn jashtė burgut. Mirėpo, tė lutem mė trego nė ēfarė mėnyre ka ndryshuar, si dhe a keni biseduar nė lidhje me kėtė ndryshim? Po ashtu sė fundi keni pasur mosmarrėveshje nė lidhje me martesėn pėr shkaqe financiare. Nuk e kam tė qartė marrėdhėnien e juaj momentale. A jeni ende nė lidhje?  Mė duket sikur ju tė dy nuk komunikoni si mė parė, dhe ndoshta nuk e kuptoni njėri tjetrin se si ndiheni. Ai mund tė mos e ketė plotėsisht tė qartė vuajtjen tėnde pėr nėnėn, dhe ndoshta ndjen qė ju nuk i pėrkushtoni vėmendje atij sa duhet. Po ashtu, ti mund tė ndjesh qė ai nuk tenton tė ju kuptoj juve sa duhet. Duke qenė se mėnyrė se si ndiheni dhe mendoni mund tė mos jetė shprehur haptazi shpesh ėshtė e sugjerueshme qė ju tė i bisedoni tė gjitha kėto. Mund tė fillosh duke i shpjeguar se si ndiheni pėr momentin, dhe tė kėrkosh nga ai tė bėjė tė njėjtėn. Pasi kuptoni perspektivėn e njėri tjetrit ju lehte mund tė bėni kompromise, qė nevojat e tė dyve tė plotėsohen. Ju pėrmendėt martesėn me tė dashurin, por nuk mė treguat ideja e kujt ishte ajo. Ēfarė mendoni ju pėr kėtė? Ėshtė me rėndėsi tė I analizosh ndjenjat e tua nė lidhje me martesėn nė kėtė moment, nėse jeni e gatshme pėr njė hap tė tillė. Kėto janė vetėm disa nga ēėshtjet qė diskutuam, ndėrkaq presim pėrgjigjen tėnde nė mėnyrė qė tė kuptojmė mė mirė situatėn tėnde dhe juve. Tė uroj gjithė tė mirat!   Vlerëso
ggggggggRE: i fejuari dhe nena04.01.2012 15:29 faliminderit shum per ndihmen tende sado pak me keni ndimuar ti kuptoj me mir gjerat.. sa i perket nenes kam qen teper e lidhur me te ajo eshte semur ne mosh te re 37vjeqare nga kjo semundje un i kam pasur vetem 8vjet dhe ajo asnjeher ska dal nga shtepia pa mu sepse ska qen ne gjendje te dal vetem dhe tani as nuk mundem te ha as te flej as asgje i kam 47kg ne shtepi jam vetem un me babain por me shum vetem sepse babai eshte ne pun ndonjeher shkoj tek familjaret por smundem te rahatom vi shtepi por sa vi ne shtepi nuk mundem te qendroj ne shtepi sepse krejt kohen me duket sikur flas me nenen time ose sikur e kam afer dh e mar nje stres dhe bi ne nje depresion te madh kam qen teper e lidhur me nenen e kam pasur si shoqet ska pas ndonje gje qe nuk i kam treguar vuaj shum askund smundem te ri smundem te flas me dikend askush sme kupton kur flas vet me dikend per nenen dua vetem tme degjojn por kur flet dikush per te disi me kap nje ligeshtim ne trup kudo qe shkoj prap s! e pra duhet te vi ne shtepi e ne shtepi bena shum keq nuke di as vet se qka kam me mungon nena.e sa i perket te fejuarit ne jemi fejuar pas 3 dite qe ka dal aj nga burgu me deshir me ka premtu sa ka qen ne burg po sa her flas per nanen aj bohet nervoz menjeher disi frigohet a e ka per mua qe te mos merzitna aj e ka dashtur shum nanen time gjdo dit gati e theritke ne telefon.per martes prinderit e ti kan ardhur te ne kan fol me babin per martes dhe e kan caktuar ne dhjetor po i fejuari im ska dit asgje kur e kuptoj u bo nervoz shum dhe tha qe zdua te martohem pa i ber kushtet e mia me punu me pas munsi vet me mbajt grun aty mir e kishte sepse ne shtepi timen kur nuki kemi pasur kushtet mir edhe pse tani jemi vetem une e babai si kemi kushtet as normale.babi pin shum krejt kohen esht i pit dhe un pastaj bona nervoz teper dhe me te fejuarin shpesh si kemi raportet mir sepse une jam shum gjeloze krejt kohen eshte me shoqeri me mua del shum rall me shume theras un sesa aj mua d! he une frigohem mos do me tradhtoj nuk mundem ta paramendoj me! m tradhtu do vdes atehere krejt sa shum kam ber une per ty me duket qe aj sme do aq shum e kam len krejt shoqerin sa ka filluar viti shkollor tani nje 1jav kam shkuar me tha mos tshkoj e lash doja te punoja te kem sadopak para per veti sme len qfardo qe me thot e ndegjoj nuk di me duket ndryshe nganjeher eshte shum i mir po me shum un kam faj i bej shum presion ku je me kend je aj ateher behet nervoz dhe vjen deri tek konflikti por un vet bena nervoz dhe shfryhem ne te ndonjer asgje sme ben mua me duket qe vetem aj me ben nervozz une kam nevoj per nje psikologen sepse me asken smundem te bisedoj kto gjera e asgje me mundojn shum gjera thjesht kam nevoj per ty

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.