xxxDjersitja e tepert e duarve dhe kembeve04.10.2011 17:38

Problemi eshte djersita e shumte e duarve dhe e kembeve.nuk eshte gje e lindur por me thone se mund te me jet shfaq nga mosha 5 vjece.doktoret e lidhin me gjendjen emocionale,por nuk me thone nje rruge a mund te eleminohet sado pak?eshte nje gje shume e sikletshme ...doja te dija a ka ndonje efekt anesor kjo djersitje tjeter si psh pengon renien shtatzane(te bie shtatzane)?lutem nje prgj.faleminderit!

M. Sc. Elisa Berdica - Ekspert i nukjevet RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve21.10.2011 13:00 Pershendetje! Me vjen mire qe na keni kontaktuar per problemin tuaj. Ne radhe te pare mos u shqetesoni per faktin nese djersitja mund te pengoje renien shtatzene. Nuk besoj se ka ndonje lidhje midis dy fenomeneve. Shpesh here kur jemi te stresuar apo ndjejme ankth, ndodh qe te djersitemi ne pjese te ndryshme te trupit. Djersitja eshte nje reagim normal ne raste te tilla, tregon qe trupi po reagon ndaj nje situate te caktuar. Pra djersitja eshte nje mekanizem qe perdor organizmi per te mbajtur konstante temperaturen e brendshme. Por shpesh here ndodh qe te djersitemi thjeshte nga frika e djersitjes!  Mund te di se ne cfare situatash specifike ju ndodh nje gje e tille? Kur jeni e qete dhe nuk po beni ndonje aktivitet stresues, njeni djersitje? Ju ndodh shpesh qe kur keni frike se po djersiteni, djersisni edhe me shume? Ka disa menyra qe mund te kurohet djersitja e tepert, por keto menyra mund te behen ne pranine e nje specialisti. Ne rastin tuaj, meqe djersitja eshte emocionale, nje psikolog do ju ndihmonte shume. Pra kerkoni ndihme profesionale, dhe do shikoni qe terapia do jape rezultate. Gjithe te mirat!  Vlerëso
xxxxRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve25.04.2012 15:17dua ta di si mund ta ndaloj djersitjen sepse ndihem ne seklet gjat tėrė kohes
DafinaRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve27.04.2012 01:25Pershendetje..!

Jom nje vajz 18 vjeqare dhe jom shum e interesuar ta dij se pse jom gjdo moment e djersitur nensqetulla S kjo me pengon shum nese ke mundsi te me ndihmosh diqka te lutem tregom

Pres Pegjegje
xRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve29.04.2012 17:16Duart dhe kembet me djersiten shume. kjo nuk ndodh vetem ne vere por edhe ne dimer, sigurisht qe me shume me djersisin ne vere. Dyshoja mos kisha tiroide por jo, bera nje kontroll per kete dhe nuk kisha tiroide. Cfare mund te bej qe te mos me djersisin me duart apo kembet???
LoraRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve06.05.2012 14:13Pershendetje

Edhe une e kam problem djersitjen e tepert te duarve mirepo nuk ndodh per shkak te anes emocionale, sepse edhe kur jam shum e qete kam djersitje te duarve gje qe me pengon shume.Dua te di si te parandaloj kete,qfar te perdor apo duhet te kosultohem me mjekun per kete problem?

eeeeeffffRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve16.05.2012 17:23mirditaa un kishaa dasht me ju pyet nese ka ndonj ilaq per djersitjen e duarvee sepse ne qdo koh duart me rrin te djersitjaa dhe te ftohtaa ditenn e mir..
opdeRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve24.05.2012 03:08si mund te me ndimoni me ket problem edhe une e kam problemin si kjo vajza ktu prej moshes 5 6 vjecar kur kam qen kom problem me duart nje koh mukan djers shum sikur kur ti lagesh me uj pastaj gjith ma pak tash apet ashtu dhe me teper shum shum kam qen te nje mjek kur ikom pas 8 vjet meka then qe permas ne kok afer trurit te vogel mu bo aparacion por aj me tha qe osht rrezik 99 perqind mundesh me vdek dhe ekom lon krejt nuk kom shku mo jom tut dhe tash jam ne zvicerr kur ikom pas 26 vjet ekom pyt ni mjek ktu edhe aj mka thon te njejtin rast dhe apet ekom lon ama tash shum pom djersiten aq sa pome vjen marre me dal ne rrug ose me taku donje shok dhe mija zag doren kur pome pysin shka ike duart e lagura spo di shkati thom me vjen aq marre saqe nuk dua te dal nuk di ku osht problem dimrit me rrin shum te nxeta a veres te ftofta dhe te lagrua gjith a dimrit ne rrig nuk me djersiten a dikund ku osht si ngroht menjeher dhe kom shum nxet ne trup kshtu qe qeter kund naper trup shum pak djersitna a durt dhe kembet si me uj mi lar ashtu kam shum frik sdi shka mundem me bo qe barem pak mei ndal kto djersitje shum ndihem i prekur kur tja zgati doren dikujt ju lutem me ndimoni ose donje pergjigje qe mundem te reagoj dishka qe 24 vjet ikom kshtu duart dhe kembet
artaRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve28.06.2012 13:36Problemi im esht se kam vajzen 8 vjeqe dhe ajo prej se ka lindur ka problemin e djersitjes se shputave te duarve dhe te kembeve duart dhe kembet i ka gjithmon te ftohta dhe me shum djers,djersa esht pa ere, ngjyra e duarve ndonjeher esht shum e bardh ndonjeher shum e kuqe tash kan fillu ti behen edhe si lisha e ti qelin gjak si dhe ti rudhen duart e kembet, ia kam ber analizat e gjakut dhe te gjandrave teroide ku te gjitha analizat i kan dal mir, un as ni her nuk kam mar nje pergjigje te sakt nga mjeket se qka e shkakton ket djersitje dhe si me e kuru ket smundje vajza ka fillu edhe te kompleksohet vazhdimish i mban grushtat e mbyllura, ajo djersitet ne te gjitha stinet njejt osht e dobet nga trashsija po esht shum e gjall shum aktive nuk ndin lodhje, ne ne familje nuk kemi kesi problemi perpos vajzes dua te them nuk e ka te trasheguar, e kam vrejtur se kur esht pak ma e shqetesuar ose ma nervoz asaj i djersiten aq teper duart e kembet sa qi fillon te pik si uje, ju kisha lut te me ndihmoj dikush ne lidhje me ket tem se si mundet me u kuru dhe qka e shkakton ket djersitje ju faliminderit.
tinaRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve21.07.2012 12:21Pershendetje,kisha nje pyetje, rreth djersitjes se tepert, te duarve dhe kembeve tek femijet, e moshes 5muajshe edhe ne raste kur nuk bene edhe teper nxeht,eshte diqka per brengosje kjo apo thejsht nje diqka e zakonshme,qe ju ndodh te gjithe femijeve.Ju faeminderit.
RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve20.12.2012 21:59cfar duhet et bej kur me djersiten duart ???
Ju lutem me tregoni
pres pergjigje ????
timiRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve04.01.2013 18:53A ka ndonje ilac apo ndonje zdhidhje per djersitjen e duarve dhe kembeve ju lutem tregoni ...
Pres pergjigje ..
anilaRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve22.04.2013 11:38Pershendetje Doktor ...problemi im eshte se me djersisin shum duart ne dimer dhe ne vere dhe e kam problem pasi me pengon ne shkolle pune etj...nga se vjen kjo??
faleminderit
ina RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve11.05.2013 13:00Pershendetje !
Po si nuk po del nje mjek te ktheje pergjigje per djersitjen e duarve ,kembeve dhe nen sqetudha gjate stines se nxehte te veres .Eshte e tmerrshme te mos jesh ne gjendje tu japesh doren njerezve ne rruge ,te punosh mbi letra me shami ne dore .Vertet qe eshte edhe emotive ,po gjate kohes kur jam e qete ?!
Ju lutem nje pergjigje !

RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve11.05.2013 20:05pershendetje si mund ta eleminoj djersitjen e duarve
ARJANIRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve02.07.2013 21:05KA NDONJE ILAC PER PUNEN E DJERSITJES SE DUARVE APO TE KEMBEVE VARJA KEMBEVE PO DUARVE SE NUK TAKOJME DOT NJERI NA VJEN TURP TI JAPIM DOREN
Niku RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve13.07.2013 23:53Pse djersitem shum nga vithet Nuk di si te veproj julutem me ndihmo
Martina LekajRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve27.03.2014 09:31Pershendetje jam nje vajz 11 vjeqe, dua te di si mun te ndaloj djersitjen e duarve.
RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve04.04.2014 06:25Pershendetje kam djalin po mbush 5 vjet.nuk edi para nje viti djali nuk mu djersite.po kur flen gjum naten ai djersitet jashtzakonisht shum Duke pran kontrollit te tij Duke ja ndruar rrobat .ai esht shum i levizshem dhe kur fle gjum do me then qe diku nuk ben rehat ne gjum .po dhe diten shum i levizshem nuk rrin nje sekont.mund te kem nje pergjigje ju lutem..film.
olaRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve04.05.2014 11:01pershendetje!
po lexoja komentete e mesiperme dhe kam te njetin problem.
Jam nje njeri qe djersi pamas ne sqetull,tek duart dhe kembet.
kjo nuk me ndodh vetem kur jam e stresuar apo kur jam duke punuar por edhe kur jam e qet ose duke ndejtur.Me ndodh dimer dhe behar.disa thone se do iki me kalim e moshes por mua me duket sikur po me shtohet!ju lutem nese di dikush se cfare mund te bej te me ktheje pergjigje pasi eshte vertet e sikletshme kur te shikojne njerzit!
RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve22.05.2014 11:55edhe une kom nje problem te till ju lutem ndimojemi pres peregjigje
G kodraRE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve28.05.2014 15:22Problemi im esht djersitja e kembve
RE: Djersitja e tepert e duarve dhe kembeve13.09.2014 05:38Pershendetje, jam nje vajze 13 vjeqare edhe un kam probleme me djersitjen, por pasi qe lexova shumicen e komenteve me lart fillova te kerkoja dhe te dija me shum se qfare e shkakton ket djersitje?? Kjo djersitje ndryshe quhet hiperidroza eshte nje problem shum i perhapur, shumica e njerezve nuk munden te bejne ndryshimin e antiperspiranteve qe jan pikerisht per hiperidroz dhe i ngaterrojne ata me deodorantet qe jane vetem per arom..! Ka disa forma kryesore te hiperidrozes, hiperidroza primare dhe ajo sekondare, tek primare perfshihen semundjet si:hipertiroidizmi, menopauza, obeziteti apo disa semnudje neorogjike, tek hiperidroze primare eshte me e perhapur dhe karakterizohet nga disa zona specifike (sqetulla, pellembat e duarve, shputat e kembeve dhe balli) per sa i perket hiperidrozes sekondare mjafton te luftohet semundja qe e ka shkaktuar dhe zhduket vetvetiu, ndersa hiperidrozes primare mjekimi eshte individual sipas problemit dhe preferencave te pacientit, hapi i pare eshte perdorimi i antiperspiranteve me baze krip alumimi siq e thash me ose alumin-zirkoni, nje tjeter zgjidhje e sidomos per ata qe djersitin teknpellembat e duarve dhe tek kembet eshte jonoforeza qe synon te reduktoje sekretimin e gjendrave ekrine duke shfrytezuar rryme elektrike me intensitet te ulet. Zakonisht pas 10-15 seancash mund te kete rrezultate te kenaqshme. Nje tjeter kundesi eshte injektimi i toksines botulinum ne zonen e interesuar. Disa perdorin edhe terapi farmakologjike me ansiolitike apo antikoinergjike por eshte pak e perhapur, raster qe nuk i pergjigjen keture terapive mund te perdorin kirurgjin por te ken kujdes menmjeket qe zgjedhi, zhgjidhni ndonje ekspert per te reduktuar ne minimum rrezikun e efekteve te padeshirueshme dhe per te rritur mundesin e suksesit. Shpresoj tju kem ndihmuar sado pak..!

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.