leonaaaQysh me u trash04.10.2011 17:32

Un jam 17 vjeqar dhe  peshoj 45 kg a muni mem perpozu ju qa duhet me bo perr me u trash  nese bon ju lutemmm shumm klmm<3

Dr. Agron Rexhepi - Ekspert i nukjevet RE: Qysh me u trash10.10.2011 10:01 Pėr tė rritur peshėn trupore duhet tė prishet ekuilibri i energjisė hyrėse dhe i energjisė dalėse nė kuptimin pozitiv. Sasisė sė pėrgjithshme tė Nevojave Ditore Energjetike (NDE) duhet t’u shtohen afėrsisht 300 – 500 kcal, apo tė rriten pėr 15 – 20%. Nė pėrgjithėsi, nuk kėshillohet qė tė bėhen ndryshime drastike, tė pėrnjėhershme, nė dietė. Psh. nėse pėr njė kohė tė gjatė njė person ka pasur NDE tė vogla, nuk duhet tė praktikohet marrja e pėrnjėhershme dhe e lartė e kalorive ditore. Kjo ka rėndėsi pasi qė njė person me NDE tė ulta e ka nivelin e ulėt tė metabolizmit, dhe nėse pėrnjėherė zbatohet rritja e kalorive hyrėse atėherė e tėrė pesha e shtuar do tė shkojė nė favor tė rritjes sė indit dhjamor. Nė kėto raste, preferohet qė pėr disa javė rritja e kalorive ditore, tė marra, tė bėhet nė mėnyrė graduale – krejt kjo me qėllim tė adaptimit tė metabolizmit. Mėnyra mė e mirė pėr tė shtuar peshėn trupore ėshtė qė kaloritė e tepėrta tė merren pėrmes karbohidrateve komplekse, perimeve tė gjelbra dhe pemėve, si dhe tė bėhen aktivitete tė rregullta fizike dhe stėrvitje tė forcės (me qėllim tė mos- lejimit qė pesha e shtuar trupore tė shkojė nė favor tė shtimit tė masės dhjamore). Mė sė miri ėshtė qė shtimi i peshės trupore tė bėhet gradualisht, duke shtuar masėn muskulore, e jo masėn dhjamore, madje jo mė shumė se 250-300 gramė nė javė. Preferohet qė ushqimi, brenda ditės, tė merret nė sasi tė vogla dhe nė racione tė shpeshta, tė mos pihen kafeja dhe alkooli, tė mos hahen ushqimi i pėrpunuar, sheqeri i bardhė, mishi i kuq dhe yndyrat shtazore, si dhe tė mos pihet duhani dhe tė shmangen vendet e mbyllura ku pihet duhani.   Vlerëso
tatoniRE: Qysh me u trash13.12.2012 13:58si mund te shtoj pesh
sakiRE: Qysh me u trash16.04.2013 16:59qka duhet mer me ngran per mu trash
laliaRE: Qysh me u trash14.07.2013 13:41qysh me shtu pesh
blerinaRE: Qysh me u trash25.07.2013 18:29jam 13 vjeqare kam humbur shum pesh si mund ta kthej at pesh
RE: Qysh me u trash04.08.2013 12:23ritja e peshes behet me fitnes pa vijam yndyror me mujskuj natyror


leoniRE: Qysh me u trash17.11.2013 14:10une po du me dit qysh mu trash sepse une i kam 29 kg une ha buk 3 her ne dit dhe nuk me ben hajr ju lutem ma ktheni pergjigjen nga leon bujupi
poussRE: Qysh me u trash30.06.2014 08:16jam 18 wjeqar peshoj wetem 45 k.. katastroff nuk po ka shance me shtu pesh ma shum :/
linaRE: Qysh me u trash29.08.2014 13:02perdorne sirupin SIPRAKTIN ndersa barnat DEKORD per 1 muj keni me pas sukses nese shkoni me fitnes eshte edhe me mir

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.