komente nga te tjerėtmos zgjatje te trupit15.09.2011 13:41

Pe shoh se kejt paskan problem per zgjatjen e trupit un kom problemmin ekundert qe dishiroj qė ta ndaloj  zgjatjen e trupit .Jam i gjat 1.78,edhe a osht e vertet se bodyboldingu ndalon zgjatjen e trupit .Qfar umkishi propozu ju faliminderit.

Dr. Agron Rexhepi - Ekspert i nukjevet RE: mos zgjatje te trupit17.09.2011 12:46Ngamatjet antropometrike qė i kemi bėrė nė Kosovė, kemi gjetur se lartėsiamesatare e trupit te djemtė e moshės 16 vjeēare ėshtė 1746 mm (vleramin=1482 mm, vlera max=1995 mm). Ju me lartėsin e trupit tuaj qė e keni,bazuar nė matjet tona, bėni pjesė nė vlerat mesatare. Se sa do tėzgjateni shumė varet nga faktori gjenetik (deri 98%), mirėpo ajo ēkamund tju them ėshtė se ju, me sa duket, veēse e keni realizuar rritjen eshpejt trupore, andaj nėse faktori gjenetik nuk ju imponon ndryshe, unėmendoj se ju, gjatė viteve tė ardhshme, nuk do tė mund tė realizoniedhe aq rritje trupore tė madhe sa tė brengoseni se mos do tė zgjatenipėr sė tepėrmi. Mos harroni se gjeneratat e reja janė, gjithnjė e mėshtatlarta, andaj mos tentoni qė tė ngadalsoni ritmin e rritjes suajtrupore. Nė pyetjen tuaj se a mund tė ndikoj bildingu nė frenimin erritjes trupore, mund tju them se krahas ushqyeshmėrisė jo tė shėndoshedhe bildingu mund tė bėnė pjesė nė faktorėt e jashtėm me ndikim frenuesnė rritjen trupore edhe pse hapėsira e ndikimit ėshtė e vogėl (nėse veēse kenivendosur tė stėrvitni bilding ju kėshilloj tė keni kujdes nė peshat qė Ipėrdorni, pėrndryshe mund tė keni pasoja shėndetėsore).Dr. Sc. Agron M. Rexhepimjek i sportit dhe nutricionist Vlerëso
RE: mos zgjatje te trupit06.03.2013 08:40un jam nje djal 17 vjeqar po jam i gjat1.90 du me zvoglu trupin por me tregoni qysh ju lutem
klodian RE: mos zgjatje te trupit12.06.2013 00:32pershendetje , me shqetson fakti qe merrem me palester ka 1 muaj bej ushtrime te ndryshmi si vrap muskuj barku krahu te gjitha a mos ndalojn zgjatjen e trupit ndonje prej ketyre ushtrimeve . ju faleminderit

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.