Gentisi te trashem08.08.2011 11:47Dua se pari te ju pershendes te gjithve per mundesin qe na ofron per ti shfaqur problemet tona nga me te ndryshmet.Andaaj edhe une si gjith te tjeret kam nje problem, e ky problem per mua eshte shum i madh ajo ka te beje me Peshen, do kisha pasur deshir disa keshilla per te ngritur peshen pasi qe jam i gjate 1.78cm dhe jam vetem 65kg se paku do kisha deshir ti shtoja 10kgUne e pelqej sportin nuk jam aktiv por merrna me futboll gjate vikendeveJU FALEMINDERIT.
inaRE: si te trashem15.08.2011 16:14JU PERSHENDET INA edhe te une eshte i nje problem sjam ka muj me shtu pesh hiq jam 1.60cm vetem 40 kg shum pa kam qef me pas edhe nja 10 tjera njetin problem e ka edhe vllau im oshte 1.80cm po peshon vetem 64 kg e ka deshir shum me shtu pesh ama nuk o ka mundet per veti sma ndin shum edhe qe nuk jam ka shtoj pesh por vllau im ka shum se per gjatesin qe e ka pesha eshte shum e ulur te dyte e kemi te njetin p[roblem per me ngren buk kemi mar vitamin ama ska pas efekt andaj shpreha deshir me ju shkruj ketu ndoshat na ndihmon me pergjigje faliminderit per mirkuptin me respekt INA
Dr. Agron Rexhepi - Ekspert i nukjevet RE: si te trashem16.08.2011 10:45Vetėm 3 kg peshė trupore keni mė pak se sa qė ėshtė pesha ideale pėr moshėn dhe lartėsinė tuaj trupore. Sidoqoftė, nuk do tė thot se me ēdo kusht duhet tė arrihet pesha ideale. Mendimi I im dhe I shumė nutricionistėve tjerė ėshtė se “peshė ideale” duhet marrė atė peshė trupore ku ju ndiheni mė sė miri. Nėse ju dėshironi tė shtoni peshėn trupore duhet patur kujdes nė prishjen e ekuilibrit ndėrmjet energjisė hyrėse (sasia ditore e ushqimit qė ju e merrni) dhe energjisė dalėse (aktivitetet ditore fizike qė ju i bėni tė jenė tė rregullta, por tė mos e rrisin shumė shpenzimin tuaj tė energjisė, mė tepėr tė jenė tė llojit tė forcės). Rregull ėshtė qė brenda njė jave tė mos shtoni peshė trupore mė tepėr se 300 gram. Ushqimi I juaj duhet tė jetė mirė I balancuar (% korrekte ndėrmjet makronutrientėve) dhe I rregullt (3 racione tė plota dhe dy shujta ndėrmjetėse). Vlerëso
TinaRE: si te trashem05.09.2011 21:11JU pershendes Tina ..un kam nje problem dua qe te trashem qe 3vite unkam vetem 42kg dhe nuk trashem kursesi..a mundeni mem trgu nja recet site shtoj pesh..?
bonaRE: si te trashem29.05.2012 12:25dua ta pys doktorin se andikon ne pesh sirup SIPRAKTIN dhe a esht i demshem per me perdor pres pergjigjen.
besaRE: si te trashem29.05.2012 12:39nuk do kisha bo pitje po dot ju kisha tregu ni rast nje problem me peshen isha 20 vjeqe peshojsha afer 50kg edhe me kalimon e kohes ja nisa mu dobsu edhe rash ne 40kg nuk mu hajge buka asgje me rinte lukthi si me pas hager shum pak hajsha edhe ni dit nje plak e moshuar afer 60 vjetve ma beri nje pytje u habita me tha moj vajz mos te ka ik kthiza te shku ne lukth thash sedi ajo me ato eksperimentet e veta ma pruni kthizen ne vend se kthiza kish pas ik ne lukth edhe nuk te hahet buka me tha 3 dit u dashke me bo ato esperimente edhe me ardh en e vend te vet kthiza pastaj pas nje jave fillova te ha buk me mir tash jom mir me hahet qdo gje edhe kom shtu ne pesh kjo asht e vertet
nehiifRE: si te trashem16.06.2012 15:23jam 21 vjeqar ..1.73 i gjat kurse per at qe edhe po ju shkruaj esht se kam vetem 43 kilogram...qe 5 vite me rradh smund te shtoj asnji kile... qka me rekomandoni!!!!?
AgonRE: si te trashem09.08.2012 04:05Ju pershendes , nuk mendoj qe jam i vetmi por edhe unee kam probleme me pesh jam i gjat 1.80 dhe kam dikun rreth 50 kg. nuk di si te shtoj pesh , ha ushqim mjaft shpesh por nuk po reagon , poashtu merrem me aktivitete sportive pothuajse cdo 3 dit ,a mund te me ndihmoni rreth kesaj ju lutem ?
DalinaRE: si te trashem18.11.2012 01:57siq thash dua te trashem nja 10 kg sepse i kam 40 kg dhe jam e gjat 1.60 qfar duhet te konsumoj qe te trashem me shpejt se met vertet jam ne depresion rreth kesaj qeshtje
arditRE: si te trashem26.11.2012 12:10jam 1.73-7.74 dhe jam 56 kg si mund te shtoj edhe nja 5 kg
anaRE: si te trashem28.12.2012 17:09jam ana dhe jam e gjate 1.78 dhe 64 kile eshte normale pesha ime pres pergjigje faleminderit.
AI TIPIRE: si te trashem30.12.2012 16:10ME PAR KAM QEN 68 KILE EDHE U BEJA SHUM FITNES PAS NJE SFORCIMI NE PALESTER MU DESH TE SHKOJA NE SPITAL ATER AJO GJE MU KTHYE NE STRES ME SHUM EDHE QE PREJ ASAJ DITE TANI JAM 62 KILE RETH 6 MUAJ QE SMUND TE MEREM MO SI ME PAR LIRSHEM ME AKTIVITETE FIZIKE JAM 177 I GJAT PESHOJ 62 KILE PO SPO MUNDEM ME TMAR PESHEN QE KISHA EDHE TJEM I LIRSHEM NE AKTIVITETET E MIA ... KUSH KA NODNJE IDE PER KET ME DHON SHPJEGIM ???????????
arianaRE: si te trashem30.12.2012 18:23jam vetem 15 vjeqare dhe kam 35 kile qdo dit i mbaj ment te pesha se si te shtoj pesh a mund te me tregoni se si te shtoj pesh ju lutem doktorrkam edhe nje problem tjeter nuk kam gjoks si nje 15 vjeqare a mund te me ndihmoni rreth kesaj ju lutem ?
elmaRE: si te trashem31.12.2012 00:03per shtim peshe ne barnatore kerkoni sirupin sipraktin aj edhe shum i mir per mu trash...ne kosov gjindet se nje e e familjes time e ka perdor ket sirup i ka ndihmu shum...edhte interesu neper mjek i kan than se nuk eshte i rrezikshem per shendet andaj provojeni....
RE: si te trashem11.01.2013 13:07jam 22 vjeqar jam i gjat 1.83 deshiroj mi shtu 10kg ju lutem ndimomni.tregonum qfa recepi me perdor.
si te trashem RE: si te trashem12.01.2013 22:02une jam 12 vjeq a mundet qe shirupi sipraktin me ndiku edhe te une mu trash edhe une duke e dit qfar moshe jam edhe a ka ndonje qmim te lart ai shirup. te lutem qe te me kthesh pergjigje
gentaRE: si te trashem13.01.2013 10:36jam vetm 15 vjeqare dhe kam 50 kile,edhe un jam e interesuar te shtoj pesh pasi me pengon kjo.edhe un kam qen e interesuar per sirupin por kam lexuar qe ai sirup eshte kunder alergjive dhe mund te sjell shum efekte ansore ajo nuk eshte e lejushme me u perdor nen moshen 18 vejqare dhe se te gjith ata qe e kan perdor ka shtuar pesh po si kan daluar ta perdorin ata jan kthyer ne peshen e me hershme.
------------------------------------------------------------------------------------------
Ha tre vakte nė ditė. Po, kjo do tė thotė se duhet tė zgjohesh nė mėngjes ēdo herė pėr tė ngrėnė mėngjesin, qė nuk guxon tė anashkalosh drekėn dhe se darka duhet tė pėrgatitet gjithashtu.
Ha tre meze tė lehta ēdo ditė. Nė mėnyrė qė tė shtoni peshė ju duhet qė ta furnizoni trupin me ushqim rregullisht. Dhe mėnyra mė e lehtė ėshtė qė tė pėrgatitni njė orar tė ushqyerit qė ka 3 vakte kryesore dhe 3 vakte meze e lehtė. Cakto vetės detyrė qė tė hash ēdo 2 orė e gjysmė apo ēdo 3 orė.
Mos pi pije pa kalori. Kėtu pėrfshihet kokakola, kafeja dhe ēaji. Po kėrkon kalori apo jo? Gjej dhe ble qumėsht pa yndyrė ose me 1 pėrqind yndyrė. Ju do tė dėshironit kalori tė shėndetshme e jo yndyrė pėr kėtė zgjedh qumėsht 1% dhe shmang atė me sasi tė lartė yndyre. Pi lėng frutash 100 dhe ujė.
Zgjedh ushqime me shumė kalori. Kjo do tė thotė patate, misėr dhe fasule nė vend tė selinos dhe karotave. Kjo nuk do tė thotė se nuk duhet tė hash selino dhe karrot por mė rrallė. Dhe nė vend se tė pish lėng molle apo lėng portokalli gjej lėng bananeje dhe lėng boronice. Merre shprehi tė lexosh etiketat e ushqimeve dhe kėshtu zgjedh ushqime qė janė me sasi mė tė lartė tė kalorive.
Zgjero vaktet e ushqimeve. Me kėtė dua tė them se secili vakt duhet tė pėrfshijnė ndonjė ushqim si patate, oriz, pasta, bukė dhe drithėra, fruta dhe perime. Si dhe ushqime me proteina si pula, mishi kuq, peshk, gjalp kikiriku, bishtajore, vezė dhe djathė. Pėr tė shtuar sasi tė mjaftueshme tė yndyrės por jo pėr tė tepruar shto edhe nja dy apo tri lugė margarinė.
Ushtro. Ushtrimet e rregullta dhe aktiviteti ndihmon trupin tuaj qė tė shtoj muskuj dhe jo dhjam tė padėshiruar. Njė aktivitet fizik prej 30 minutave nė ditė mjafton qė tė vej sistemin tuaj nė lėvizje dhe gjithashtu nuk ėshtė i tepėrt qė tė djeg shumė kalori. Nėse je mė aktiv se kaq atėherė ju duhet tė shtoni sasinė e kalorive. Dhe nė fund
Bėj gjumė tė mjaftueshėm. Kjo ėshtė njėra nga mėnyrat ndoshta me tė lehta por qė mė sė shumti anashkalohet. Fli sė paku 8 orė nė ditė. Trupit i duhen qė tė funksionoj nė mėnyrėn e duhur.
RE: si te trashem16.01.2013 22:34edhe une kam pas ket problem kam ra ne kilogram prej 70kg kam ra ne 60kg dhe kam qen te mjeku me ka dhan disa vitamina per shtuarjen e apetitit dhe qdo dt kam pir ne mengjes 1 got te madhe me qumesht dhe 1 vez ne qumesht per 2 muaj kam shtu 12 kg tash kam 72kg ashte metod shum e mir qumeshtin e ftoft me perzi me 1 vez edhe me pi tung
flamurRE: si te trashem17.01.2013 23:56ngreni buk qdo dy or oriz me shum
LINARE: si te trashem26.01.2013 01:22Pershendetje jam lina dhe kam 18 vjeq edhe kam nevoj te trashem un gjithmon kam qen 50kg dhe ka qen peshe e pershtatshe per mua qe nuk me ka pengu porper nje koh shum te shkurt mrena2 jave un kam ra ne 40 kg dhe ka 1 vit qe nuk kam shtu aspak pesh kam perdor shum lloje te vitaminave kammarr infuzion me vitaminpor prap injejt problem tash se fundi po i perdor disa vitamin me me kan ndihmu sado pak vetem qe me esht shtuar apetiti pak me shum tash ha 4-5 her ndit por nuk kam shtuar pesh ende . Ju lutem si ta zgjith ket problem faliminderit per mirkuptim
eltaRE: si te trashem06.02.2013 21:43po eshte shum i efekteshem ky sirupi sipraktin nuk ka efekte anesore eshet 7 deri ne 8 euro nepr barnatore ne kosov
RE: si te trashem10.02.2013 13:48Ju lutem si ta perdor sirupin sipraktin ne mengjes ane mbremja para apo pas ushqimit
RE: si te trashem11.02.2013 08:40deshta te jav bo nje pyetje ky shorup sipraktin a esht i lejushem me perdor pa udhzim te mjekut
kumriaRE: si te trashem11.02.2013 08:44jam 24 vjet kam vetem 40 kg nuk kam deshir te shtoj se paku 10 kg por dashta te ju boj pyetje.ky shurup sipraktin a esht i rrezikshem me perdpr pa udhzimin e mjekut kam degju se shum njer perdorinok klm
edaRE: si te trashem11.02.2013 13:36si perdoret sirupi sipraktin para apo pas buke ne mengjes apo ne mbremje a ka efetk vetem sirupi pa hapat dekor se un e kam ble sirupin por hapat jo elda ose elma me tregoni si ta perdor flm ju pershendes
ditaRE: si te trashem12.02.2013 13:32pini qumesht te ftoft me nje lug mjalt qdo mengjes dhe mbramja dhe shum shpejt te shton pesh qumshti esht nje produkt qe nese e per dor rregullisht gjithsesei te shton peshen sidomos i kombinuar me mjelt mengjes dhe mbremje
bertaRE: si te trashem01.03.2013 13:24Une jom Berta ,jom e gjate 162,ndersa pesha ime eshte vete 43 kilogram.Une dershiroj shume te shtoj,kom perdore shume medikamete per trashje,ama oshte e kot,nuk shtoj kilogam.Me ndihmon qka mundet te ndikoj ne trashje?Me respekt Berta
ResulRE: si te trashem08.03.2013 21:45Edi qė ka shumė edhe prej atyre qė nuk bėjnė mė pyetje si te humbim peshe por si tė shtojme peshe. Nuk po flas pėr ndonjė mėnyrė tė keqe se si tė shtosh peshė duke shtuar edhe dhjam por pėr njė mėnyrė tė shėndetshme. Kjo do tė thotė se nė vend se tė mbushesh me ėmbėlsira tė ndryshme ju do ti shėrbeni vetės ushqime qė ju ndihmojnė tė shtoni muskuj dhe mas trupore. Si bėhet? Pėrmes kėtyre kėshillave:Ha tre vakte nė ditė. Po, kjo do tė thotė se duhet tė zgjohesh nė mėngjes ēdo herė pėr tė ngrėnė mėngjesin, qė nuk guxon tė anashkalosh drekėn dhe se darka duhet tė pėrgatitet gjithashtu.


Ha tre meze tė lehta ēdo ditė. Nė mėnyrė qė tė shtoni peshė ju duhet qė ta furnizoni trupin me ushqim rregullisht. Dhe mėnyra mė e lehtė ėshtė qė tė pėrgatitni njė orar tė ushqyerit qė ka 3 vakte kryesore dhe 3 vakte meze e lehtė. Cakto vetės detyrė qė tė hash ēdo 2 orė e gjysmė apo ēdo 3 orė.


Mos pi pije pa kalori. Kėtu pėrfshihet kokakola, kafeja dhe ēaji. Po kėrkon kalori apo jo? Gjej dhe ble qumėsht pa yndyrė ose me 1 pėrqind yndyrė. Ju do tė dėshironit kalori tė shėndetshme e jo yndyrė pėr kėtė zgjedh qumėsht 1% dhe shmang atė me sasi tė lartė yndyre. Pi lėng frutash 100 dhe ujė.


Zgjedh ushqime me shumė kalori. Kjo do tė thotė patate, misėr dhe fasule nė vend tė selinos dhe karotave. Kjo nuk do tė thotė se nuk duhet tė hash selino dhe karrot por mė rrallė. Dhe nė vend se tė pish lėng molle apo lėng portokalli gjej lėng bananeje dhe lėng boronice. Merre shprehi tė lexosh etiketat e ushqimeve dhe kėshtu zgjedh ushqime qė janė me sasi mė tė lartė tė kalorive.


Zgjero vaktet e ushqimeve. Me kėtė dua tė them se secili vakt duhet tė pėrfshijnė ndonjė ushqim si patate, oriz, pasta, bukė dhe drithėra, fruta dhe perime. Si dhe ushqime me proteina si pula, mishi kuq, peshk, gjalp kikiriku, bishtajore, vezė dhe djathė. Pėr tė shtuar sasi tė mjaftueshme tė yndyrės por jo pėr tė tepruar shto edhe nja dy apo tri lugė margarinė.


Ushtro. Ushtrimet e rregullta dhe aktiviteti ndihmon trupin tuaj qė tė shtoj muskuj dhe jo dhjam tė padėshiruar. Njė aktivitet fizik prej 30 minutave nė ditė mjafton qė tė vej sistemin tuaj nė lėvizje dhe gjithashtu nuk ėshtė i tepėrt qė tė djeg shumė kalori. Nėse je mė aktiv se kaq atėherė ju duhet tė shtoni sasinė e kalorive. Dhe nė fund


Bėj gjumė tė mjaftueshėm. Kjo ėshtė njėra nga mėnyrat ndoshta me tė lehta por qė mė sė shumti anashkalohet. Fli sė paku 8 orė nė ditė. Trupit i duhen qė tė funksionoj nė mėnyrėn e duhur.Sa do tė shtosh me anė tė kėtyre kėshillave si tė shtoj peshė varet nga njėri nė tjetrin sepse secili reagon nė mėnyra tė ndryshme dhe kėshtu varet se sa peshė do tė shtoni. Por nėse hani mirė, ushtroni paksa mund tė arrish tė shtosh nga 5 deri 8 kilogram pėrbrenda 6 deri 8 javėve. E di qė duket kohė e gjatė por mė mirė ngadalė. Kush ka patur kėtė problem dhe e ka kaluar mund tė tregoni kėshillat e juaja dhe tė na tregoni se si keni arritur tė shtoni peshė?
lindaRE: si te trashem10.03.2013 19:56BLERTA per shtim peshe te propozoj qe te blesh produkte te herbalifit jane 100 perqind te sigurta qe brenda 1 muje te shton 9kg herbalife me sukses ofron produkte per humbje dhe per shtim peshe vetem teperdorni sipas orarit qe ta udhezojn pihet me qumesht provoje do te kesh sukses te garantuar
anaRE: si te trashem15.03.2013 09:58desha tju pyes sirupi sipraktin ka ndonje efenk negativ?
artaRE: si te trashem25.03.2013 17:04pershendetje,un kam perdorur sirupin sipraktin 3 muaj kam shtuar pesh 9kg por pasi qe e kam nderpre sirupin kam fillu me hup prap peshen,kam probleme me pesh un ha mjaft mir por nuk po mundem me shtu pesh ju lutem per ndihme te sigurt ju faleminderit

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.