lulja probleme familjare07.06.2011 14:24pershendetje ju lutem kam nje hall te madh sa qe spo di se a jam qmendur apo kam fillu te qmendem! po kaloj ne tem jam nje grua e martuar jetoj me vjerri burr dhe dy femi me jeten qe kam nuk jam aspak e knaqur muk kalon dit qe nuk qajnuk kam qen kshtu po ne fillim vuja nga burri tash jam ne hall ta madh nga vjerri me ben rregullish presjon aq shumm sa qe sdi gna fjalet e tij kam fillu te qmendem ne fillim duroja vetem qaja fillova ti ankohesha burrit po sme besonte dhe aq disaher me thoshte aii mshele gojen se sen sthot babbai po un e njoh veten shum mir punoj ne pun vi e rraskapitur vazhdoj dhe me pun shtepije se obligime sa dush ndersa vjerrija gjithmon kur esht burri ne shpi sflasin asgj si te shkoj ai ne pun fillojn me mua edhe ne gjendje ekonomike sjemi dhe aq mir po pa marr parasysh per gjithqka ne ket familje un kam faj un duhet ti vuaj te gjitha dhe me pun 8 orshe ne dit nene e dy femijve.tash kam fillu ta vrej se spo muj me ne fiillin skam fol kurr po qe dy vitet e fundit mesht hapur goja spo mundem ma smund ti hankohem askuj se shtiren si njerz te mir me tjeret dhe sme beson askush se un po vuaj e di se te gjith me bejm mua fajtore deri me tash askujt sju kam hapur kesht perpos se juve ju lutem! me kshilloni qka te bej se mbrenda 3 muajve kam tentuar dy her te vetvritem ne at moment nga fjalet e tyre duke i degjuar fillon e mirret ngadal fryma shpeshtohet shum e hhaura e zemres me duket se po del nga kraharori dhe te dridhurat e teperta ne trup e humbes te gjith koncentrimin ngarrja e fundiit ishe sot mbase ta lendoj diku keq trupin filloj ne te qar te madhe dhe vi ne vete me kujtohen femijet dhe skam fuqi ti le vetem po kam shum frig se mos hera e 3 do te perfundoj tragjike dhe do te merr fund gjithqka nuk dua te vdes kaq e re per njerz qe sja vlejn qfar te bej skam lind femijet qe ti le jetima pse sme beson burri pse esht kaq i verber? apo jam un e qmendur dhe spo e kuptoj veten me tregoni ju lutem dua ti bi mbas vetes mos vall kam nevoj per nje psikolog a psikiater dhe diqka mbase te qetsona nga ky stres jam shum e pa fuqishme dhe fillojn te me mpijen ( shtangenpjeset ) e trupit si duart krahet koka dhe ndihem shum e lodhur ju lutem me ktheni pergjigjje mas me ! shpejt qe mundeni jeni shpresa e vetme per mua do e pranoj me ! knaqsi kshillen tuaj ju alemenderit.
ArisiRE: probleme familjare09.06.2011 10:06un jom i ri edhe nuk kom provoja por aq sa kom lexu dhe ndegju po mundona me ju dhen nje kshill se di sa mundesh me pranu por vetvrasja as mos te shkoj mendja me be si i ke dy femi edhe nuk ben por beni ti kish nuk po ta nin edhe sa ma shum mendo pozitivihst e lutju Zotit e ai ti qel udhet e mundohu sa ma shum me kesh e me gjet optimizem per jete se nuk ka gje ma e vlefshme se jeta andaj un te kisha kshillu qe kohen e lire qe e ke merr lexo librin forca e nderdijes edhe ke me hek se veshtir e pske por ja kalon disi amo vetvrasjen harroje se nuk ben andja kesh sa te mundesh behu kishe nuk po idegjon edhe ke me kalu
Mr. Sci. Arta Hyseni Zeqiri - Ekspert i nukjevet RE: probleme familjare10.06.2011 11:53PėrshėndetjeShoh qė jeni me njė situatė tė vėshtirė, njė nėnė e dy fėmijeve, duke pas parasysh obligimet qė keni si njė nėnė e pėrkushtuar ndaj tyre, gjithashtu edhe si njė nėnė qė kujdeset pėr ushqimin, pėrgatitjet e tė gjithėve, nė anėn tjetėr nuk ndiheni qė keni mirėkuptim nga bashkėshorti juaj dhe keni presion prej familjes tij. Shoh qė kjo qė nuk keni ku tė mbėshteteni ju mungon dhe keni nevojė pėr njė mbėshtetje sadopak qė tė ndiheni e vlerėsuar nė familjen tuaj, tė vlerėsoheni pėr punėn qė bėni. Kuptoj gjithashtu qė keni nevojė tė ndihesh qė je njė puntore, qė punoni dhe mundoheni qė tė jeni nė ēdo aspekt model pėr familjen dhe fėmijėt tuaj. Tash shoh qė keni filluar qė mos tė ndjeheni mirė nė aspektin fizik nėse ju kuptova mirė, por sidoqoftė nėse diēka mendoni nuk ju kam kuptuar drejtė atėhere lirisht mos hezitoni tė na pėrgjgijeni. Shoh qė ndiheni qė nuk ju kupton askush dhe qė keni tentuar ta dėmtoni vetėn, por shoh qė ju jeni nėnė shumė e pėrkushtuar, gjithashtu njė bashkėshortė e pėrkushtuar. Ndonjėhere nė jetėn e pėrditshme nuk vlerėsohen punėt e tė gjithėve njejtė por as veprimet e tua nuk janė zgjidhje tė duhura sepse ju keni njė jetė pėrpara, keni fėmijėt qė janė njė gėzim pėr ju dhe njė vullnet pėr tė vazhduar mė tutje, ka edhe mundėsi tė tjera qė ju mund tė gjendeni qė tė pėrmisoni raportet e juaj familjare. Ka shumė mundėsi, por ndonjėher kur mėrzitemi nuk shohim mundėsi tė tjera. Jeta ka shumė sfida, qė duhet tė ballafaqohemi. Nuk mund tė themi qė askush nuk ka probleme nė jetė por duhet tė mėsoheni ti pėrballoni dhe tė gjeni mundėsi tė tjera tė zgjidhni dhe ta vazhdoni punėn. Shoh sėpari njė grua shumė puntore, qė keni punėn 8 orė qė punoni, gjithashtu brengoseni pėr fėmijėt e juaj por gjithashtu edhe kudjeseni pėr shtėpinė tuaj edhe pse mendoni qė nuk vlerėsoni. Ju kėshilloj qė nė vendin ku jetoni besoj qė keni ndonjė psikolog apo psikiatėr qė kishte me qenė ė dobishme tė takoheni nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė dhe ta shprehni shqetėsimin tuaj dhe kjo do tė ndihmonte shumė besoj. Nėse keni ndonjė pyetje mė specifike mos hezitoni tė na shkruani prapė, web. tonė ėshtė i paraparė pėr moshėn e adoleshentėve, tė rinjėt gjegjėsisht sepse ju jeni nė moshė tė rritur por mund tė shkruani prapė.Vlerëso
?RE: probleme familjare19.01.2012 15:17 Mos uzemro po behu trimnesh mos u frigo por lufto  tejesh eqet pamar parasish reziqet, mendo femijet jan shpirti it  dhe mendo te shoqin se dheai qenka  nerezik simendon se aj nuk tedon tedo  por .ka ra ne dyhalle.dheti bauhu efort sate mundesh res pektoe te shoqin sa sho un dheai paska dhimje te madhe meti po ti bashkangjitu mete dhe femit mir kuptou mos shi ko negativ por pozitiv gjith kan probleme por prob lemet gjithen shum let ulu mendo  se nug esht faji te ishoqi
zanaRE: probleme familjare02.07.2013 02:05une shume mire e kuptoj ket femer ket nen te 2 femijeve se i ka  vjehrrin nuk e kuptojnn te prapambetur,njeriu me i mire ne ket jet eshte ai n jeri qe e di qka flet gjihtmonn duke mos e lenduar tjetrin dhe ai qe mundohet sadopak ta kuptoj tjetrin dhe tia besoj situaten tjetrit por mos harro se burri yt eshte ne pozit te keqe sepse ata prinder ty grua nuk e din ka tia mbaj ama duhet ta dij sepse nese burri nuk te kuptonn kush mbase duhet te kuptoj por ti duhet tr ke sh fakte inqizoj se si flasi n me ty dhe let bindet nuk eshte e drejt te lendohesh per qka,per asgje sepse te te kishin vajz te tyre do u dhimbsesh po kjo eshtee,gjelozi nveqanti vjehrrat edhe hiq mos te din vjehrri sherr jon vjehrrat qe zakonisht i msojnn eshte shume keq por ti vetem imagjinoje veten pa femi se qka do te bejshh mire qe e ki punenn kur te kthehesh meru em femijett e tu boni senet e tua qka ki me i boo ski qka i bon edhe nese lodhesh shume sepse nuk te kuptojnn,mos harro zoti vonon por nuk harron se ti nje dit do te triumfosh me besoo e ata nje dit do te shkojn nga kjo bote e ti do te jesh e lumtur me burrin dhe femijet e tuu net jet durimi eshte me i mirii aq sa mundemii te pershendes ishalla ke fat kto ishin vetem disa keshilla te miaa shpresoj sado pak kan me te ndihmuar sepse me dhimbsesh femer jam dhe vet e kuptojj klm
RE: probleme familjare11.06.2014 02:19Shum keq valla pot besoj plotesisht se edhe une heki qeshtu pi vjehrres po mos fol hiq se qeshtu i plas

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.